6.01.2020 r. - Uroczystość Objawienia Pańskiego
Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifania), w tradycji znaną jako Trzech Króli. Na Wschodzie była ona znana już w III wieku. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli. W liturgii uroczystość ta wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem.
Uroczystość Objawienia Pańskiego w naszym kościele rozpoczęła się tradycyjnym w tym dniu Orszakiem Trzech Króli, który u nas odbył się po raz drugi. Trzej Królowie wraz z całym Orszakiem przemierzyli ulice Włostowa niosąc mieszkańcom nowinę o Narodzeniu Chrystusa wyśpiewując kolędy. Następnie cały Orszak na czele z Trzema Królami wszedł do Kościoła. Trzej Królowie podążyli do Ołtarza ogłównego gdzie znajduje się Żłóbek nowonarodzonego Jezuska i złożyli Mu w darze złoto, kadzidło i mirrę.
Po złożeniu darów, Trzej Królowie pozostali w koście i wraz ze wszystkimi uczestniczyli w uroczystej Mszy Św., którą odprawił ks. Paweł Goliński - proboszcz parafii Włostów. Po Mszy Św. dzieci wystąpiły w przedstawieniu Jasełkowym. Po Jasełkach czekała na dzieci niespodzianka - okazało się, że Trzej Królowie przynieśli dary nie tylko dla nowonarodzonego Jezysa, ale również dla wszystkich dzieci zgromadzonych w kościele. Dzieci bardzo się ucieszyły z tego powodu, ponieważ w tym roku Św. Mikołaj nie dotarł do nas z powodu braku śniegu.

25.12.2019 - Boże Narodzenie

Dzieląc się wiarą i radością z Tajemnicy Bożego Narodzenia,
życzymy aby Boża Dziecina była źródłem mocy wiary,

pokoju i niegasnącej nadziei.


Niech miłość nowo narodzonego Jezusa napełnia
serca wszystkich i czyni dobrym i pomyślnym Nowy Rok.

 

 

Boże Narodzenie 2019 - Parafialny Oddział Akcji Katolickiej
11-13.10.2019 - Odpust ku czci bł. Wincentego Kadłubka
Uroczystości odpustowe ku czci bł. Wincentego Kadłuba rozpoczęły się w piątkowe popołudnie na cmentarzu parafialnym Różańcem św. i Mszą św. za wszystkich zmarłych pochowanych na naszym cmentarzu. Mszę św. odprawił i homilię wygłosił proboszcz ks. Paweł Goliński. Podczas Różańca, jak również przez większą część Mszy św. można było skorzystać ze Spowiedzi św, aby móc potem ofiarować Kumunię św. za zmarłych z rodziny, lub znajomych.
Główne obchody odpustowe odbyły się natomiast w sobotę, gdzie to już o godz. 10:00 wyruszyła z kościoła piesza pielgrzymka do Karwowa - miejsca narodzin bł. Wincentego Kadłubka. Po drodze nad zalewem karwowskim czas chwilę odpoczynku i posilenie się, aby z nowymi siłami dotrzeć do kapliczki bł. Wincentego, gdzie została odprawiona Uroczysta Suma Odpustowa. Mszy św. przewodniczył Ks. mgr Damian Zieliński - wikariusz z Diecezjalnego Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Saletyńzkiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, a kolnelebrowali księża z Dekanatu i nie tylko. Po Mszy św. można było ucałować Relikwie bł. Kadłubka.
Niedziela była trzecim, a zarazem ostatnim dniem Obchodów odpustowych. W tym dniu gościliśmy o. Benedykta Zielińskiego OCist - opiekuna duchowego Apostolatu Maryjnego z Opactwa Cystersów w Wąchocku. Ojciec Benedykt był z nami prawie całą niedzielę, gdzie odprawiał Msze św. i głosił homilie.
Ostatnim etapem świętowania Odpustu była niedzielna popołudniowa Msza św. za chorych i cierpiących oraz starszym wiekiem parafian. Tą Mszę św. odprawiali proboszcz ks. Paweł Goliński i ks. Marek Kozyra. Przed Mszą św. ludzie chorzy i starsi mogli skorzystać z Sakramentu Spowiedzi św, a podczas Mszy św. kapłani udzielili chorym Sakramentu Namaszczenia Chorych.

20.09.2019r. - Akcja Katolicka na Świętym Krzyżu
Podczas trwających obchodów rocznicy podwyższenia Krzyża św. swój udział w obchodach mieli też członkowie Akcji Katolickiej z diecezji: sandomierskiej, radomskiej i kieleckiej zgromadzeni na nocnym czuwaniu z 20-ego na 21-ego września. Spotkanie rozpoczęło się o godz 20:00 u podnóża Góry, od modlitwy pod Trzema Krzyżami upamiętniającymi pomordowanych na Wschodzie Polaków. Zebranych pielgrzymów powitał o. Sławomir Dworek OMI, wikariusz prowincjlany i zarazem mistrz nowicjuszy. Obecny był także asystent diecezjalny Akcji Katolickiej w diecezji sandomierskiej ks. Artur Barański oraz biskup senior Edward Frankowski z Sandomierza. Przy pomniku Trzech Krzyży rozpoczęła się Droga Krzyżowa. Zebrani wchodzili na św. Krzyż zasłuchani w rozważania Drogi Krzyżowej. Po dotarciu na miejsce każdy miał możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, indywidualnego uczestnictwa w modlitewnym czuwaniu przed Mszą Św, która odbyła się o godz 23:00. Koncelebrowało ją wielu asystentów kościelnych, a przewodniczył ks. biskup Edward Frankowski, biskup senior diecezji sandomierskiej. Po Mszy św. każda osoba miała możliwość ucałowania relikwii Krzyża Świętego. Po chwili osobistego skupienia i adoracji wszyscy udali się w drogę powrotną. Wyjazd zorganizował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii Włostów, udział wzięli także sympatycy Akcji Katolickiej.
Tekst: Barbara Brzeska i Karol Nowak
Fot.: Barbara Brzeska i Karol Nowak

19-21.08.2019 - Pielgrzymka do Świętej Lipki i Gietrzwałtu
W dniach 19-21 sierpnia odbyła się parafialna pielgrzymka do Świętej Lipki i Gietrzwałtu Początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV w. Według ustnie przekazanej informacji, skazaniec więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła dzięki natchnieniu Matki Bożej wyrzeźbił w drewnie figurkę Madonny z Dzieciątkiem. Po wykonaniu rzeźby został uwolniony, a swą figurkę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem zasłynęła cudami. Z czasem wokół lipy wybudowano kaplicę; nie wiadomo, jak ona wyglądała. Kaplicę obsługiwali księża krzyżaccy z Kętrzyna.
Objawienia w Gietrzwałdzie – seria jedynych zatwierdzonych przez Kościół objawień w Polsce, które wydarzyły się we wsi Gietrzwałd (na Warmii) w roku 1877, kiedy to od 27 czerwca do 16 września, na przykościelnym klonie, Matka Boża objawiała się dwóm dziewczynkom. Objawienia były badane przez władze kościelne w trakcie ich trwania. Maryja miała powiedzieć, że Kościół na ziemiach polskich nie będzie prześladowany, a polskich kapłanów będzie więcej, jeśli ludzie będą się modlić i odmawiać różaniec. Przemawiała do nich po polsku, w gwarze warmińskiej. Wzmocniło to ruch polski na Warmii, zacieśniło więzi między Kościołem katolickim a polskim ruchem patriotycznym, a także utrwaliło kult maryjny w Polsce.
Źródło: Wikipedia
Fot.: Ks. Paweł Goliński i Maria Nowak

18.08.2019 - Dożynki Parafialne
Dziś we Włostowie odbyły się dożynki parafialne. Uroczystości rozpoczęły się błogosławieństwem i poświęceniem Wieńcy Dożynkowych na placu przed kościołem. Następnie procesja dożynkowa przeszła uroczyście wokół kościała, kończąc orszak wewnątrz Świątyni przed Ołtarzem Głównym, gdzie zostały ustawione Wieńce Dożynkowe. Mszę Św. koncelebrowali ks. Paweł Goliński, proboszcz parafii Włostów i ks. Marek Kozyra. W trakcie Mszy Św. przygrywała orkiestra dęta z sąsiedniej wsi.

29.06.2019 - Uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła.
Dziś przypada uroczystość Św. Ap. Piotra i Pawła. Kościół wspomina ich w liturgii razem, bo są dwoma filarami, na których zbudowany jest święty, powszechny i apostolski Kościół Jezusa. Najdawniejsza tradycja chrześcijańska podaje, że ponieśli śmierć męczeńską tego samego dnia. Przez ich wstawiennictwo polecamy dziś Opatrzności Bożej wszystkich wierzących i duszpasterzy, a w szczególności papieża Franciszka.
W ten szczególny dzień obchodzi Imieniny nasz proboszcz ks. Paweł Goliński, z tej okazji została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji ks. Pawła, której przewodniczył ks. Marek Kazera, zaś współkoncelebrował sam Solenizant w intencji wszystkich Parafian. Na zakończenie Mszy Św. życzenia imieninowe sładały ks. Proboszczowi Dzieci, młodzież, członkowie Akcji Katolickiej i przedstawiciele wszystkich parafian.

16.06.2019r. - I Diecezjalny Konkurs Pieśni Patriotycznej
16 czerwca br. w Gminnym Ośrodku Kultury we Włostowie odbył się I Diecezjalny Konkurs Pieśni Patriotycznej - organizowany przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej.
Organizowany po raz pierwszy w formule Diecezjalnego Koncertu Pieśni Patriotycznej to zwieńczenie tegorocznych edycji wielu przeglądów, konkursów, festiwali i koncertów pieśni patriotycznej realizowanych  przez Parafialne Oddziały  Akcji Katolickiej.
Do finału zgłoszonych zostało dziewiętnastu wykonawców w tym schole parafialne. Swoich artystów miały POAK z: Chodkowa Nowego, Modliborzyc, dwóch solistów z Klimontowa, trzy solistki z Chmielowa, z Ruszkowa, pięciu solistów z Włostowa, trzy osoby z Opatowa / par. św. Marcina/, z Opatowa / par. OO. Bernardynów / oraz zespół „Anielskie grajki „ z Jadach i chór dziecięcy z Gierczyc.
W jury konkursu zasiedli: przewodnicząca - Martyna Puszka-Maziarz, Robert Jurkiewicz, Sebastian Szymański i prezes DIAK Andrzej Darowski.
Konkurs wygrała Aleksandra Tworek z Opatowa i tym zakwalifikowała się do Krajowego Konkursu Pieśni Patriotycznej organizowanego przez Krajowy Instytut Akcji Katolickiej, który odbędzie się jesienią w Zamku Królewskim w Warszawie pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej. Szczególne podziękowania należą się koordynatorowi tego konkursu p. Annie Pobrotyn z POAK z Gierczyc, organizatorom p. Barbarze Brzeskiej w-ce prezes DIAK z oddziału we Włostowie z ks. Pawłem Golińskim, wójtowi Gminy Lipnik i Dyrektorowi GOK we Włostowie, oraz sponsorom nagród Wojewodzie Świętokrzyskiemu i Wydawnictwu Diecezjalnemu.

Tegoroczny Diecezjalny  Koncert Pieśni Patriotycznej otrzymał Patronat Wojewody Świętokrzyskiej Pani Agaty Wojtyszko.  Koncert współorganizowany jest z Gminnym Ośrodkiem Kultury we Włostowie i Stowarzyszeniem Nasz Włostów.

Tekst i Fot.: Barbara Brzeska
Webmaster: karolus-79@o2.pl