Boże Ciało - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

26 maja Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie określaną jako Boże Ciało. Jest to święto nakazane, w Polsce dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. Wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.

W Polsce uroczystość tę obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.

Tradycja Bożego Ciała sięga roku 1246 i wiąże się z widzeniami św. Julianny z Cornillon, przeoryszy konwentu augustianek. Święta Julianna przekazała, że w trakcie objawień Jezus przykazał jej aby dołożyła wszelkich starań w celu ustanowienia święta ku czci Ciała i Krwi. Początkowo uroczystość została wprowadzona tylko lokalnie dla diecezji Liège. W 1252 r. Praktykowano ją już w całej Germanii. Z objawieniami św. Julianny z Cornillon zetknął się archidiakon Liège Jacques Pantaléon, który już jako papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił dla całego Kościoła Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

W naszej Parafii tradycyjnie w dzień Bożego Ciała dzieci obchodziły pierwszą rocznicę I-wszej Komunii Świętej. Na uroczystej Mszy św. w ich intencji dzieci czynnie uczestniczyły; chłopcy przytaczali słowa czytań przypadających na dzisiejszą Uroczystość, a dziewczynki śpiewały psalmy. Następnie nastąpiło uroczyste złożenie przez dzieci darów liturgicznych.

Po Mszy św. dzieci obchodzące rocznicę również służyły Bogu, tym razem podczas procesji Bożego Ciała: dziewczynki sypały kwiatki przed stopami kapłana niosącego Najświętszy Sakrament, a chłopcy niosły poduszeczki.

Ołtarz 1
Ołtarz 2