Odpust ku czci Bł. Wincentego Kadłubka

Miesiąc październik w naszej włostowskiej parafii poświęcony jest uroczystościom odpustowym ku czci naszego wielkiego patrona oraz rodaka bł. Wincentego Kadłubka. Obchody rozpoczęły się już w piątek 7 października na cmentarzu, gdzie to został odprawiony Różaniec Św., a później Uroczysta Msza Św. w intencji zmarłych. W sobotę 8 października wyruszyliśmy wraz z ks. Proboszczem Pawłem Golińskim z pielgrzymką do miejsca kultu błogosławionego – cudownego źródełka w Karwowie. Pomimo niesprzyjającej pogody, wypełnieni radością oraz miłością Boga chwaliliśmy Pana za tak wielki dar, jakim jest nasz ziomek bł. Kadłubek. Wraz z włostowską młodzieżą, która chętnie zaangażowała się w prowadzenie modlitwy różańcowej oraz oprawy muzycznej pielgrzymki dotarliśmy do miejsca kultu w Karwowie, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta sprawowana pod przewodnictwem ks. Macieja Korczyńskiego. Wśród gości znaleźli się kapłani z naszego dekanatu oraz liczna grupa członków Diecezjalnej Akcji Katolickiej. W homilii ks. Maciej, stawiając za wzór bł. Kadłubka podkreślił jak ważne jest przyjmowanie od  Boga talentów, które powinniśmy wykorzystać w pełni w naszym życiu. Błogosławieństwo oraz uczczenie relikwii Błogosławionego zakończyły uroczystości w Karwowie. Natomiast w sobotnie południe w kościele zgromadzili się ludzie chorzy i cierpiący, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystościach w Karwowie. Wspólnie został odmówiony Różaniec Św., podczas którego osoby chore mogły skorzystać z Sakramentu Spowiedzi Św. Po różańcu została odprawiona Msza Św. w intencji chorych, cierpiących i starszych wiekiem. Podczas tej Mszy Św. księża udzielili wiernym Sakramentu Namaszczenia Chorych. W niedzielę 9 października odbyła się natomiast Suma kończąca coroczne obchody odpustowe, podczas której modliliśmy się o jak najszybszą kanonizację naszego wielkiego rodaka.

Tekst: Iwona Saracyn i Karol Nowak
Fot.: Iwona Saracyn i Karol Nowak