Parafianie włostowscy w Zawichoście.

W sobotnie popołudnie 7 maja 2016 r. wyruszyła pielgrzymka autokarowa do Zawichostu, w tym dniu odbywały się tam diecezjalne uroczystości z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. To właśnie do Zawichostu najprawdopodobniej przybyli pierwsi misjonarze z kręgu działalności ewangelizacyjnej Cyryla i Metodego.

Po przybyciu skierowaliśmy się nad brzeg Wisły, gdzie uczestniczyliśmy w nabożeństwie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Pod przewodnictwem biskupa Edwarda Frankowskiego, trzymając w rękach zapalone świece, wyrzekliśmy sie szatana, osobistych grzechów i złożyliśmy wyznanie wiary. Przez gest pokropienia wodą święconą odnowiliśmy łaskę otrzymaną na chrzcie świętym. Następnie przeszliśmy pod kościół parafialny, śpiewając w uroczystej procesji litanię maryjną.

W kolejnej części obchodów wzięliśmy udział we wspólnej modlitwie do Bożego Miłosierdzia, prowadzonej przez biskupa Jana Sobiło, pochodzącego z naszej diecezji, a obecnie pełniącego posługę na Ukrainie.

Najważniejszym punktem wspólnego świętowania była Msza św. Dziękczynna za dar wiary i 1050. rocznicę Chrztu Polski. Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił u wejścia do świątyni nową chrzcielnicę – wotum obchodzonego jubileuszu Chrztu Polski. W homilii Biskup Jan Sobiło wskazywał na znaczenie chrztu w życiu osobistym chrześcijanina oraz w .życiu społecznym. Uświadomił nam, że chrzest, wiara naszych ojców i nasza to dziedzictwo i zadanie, wyzwanie, które mamy nie tylko przyjąć i przechować, ale rozwijać i ubogacać przekazując innym.

Po homilii wraz z biskupami, kapłanami i innymi pielgrzymami odmówiliśmy Akt oddania i zawierzenia Matce Bożej, który składany był 3. maja na Jasnej Górze przez Episkopat Polski.
Po wspólnej modlitwie mieszkańcy Zawichostu przyjęli nas smacznym poczęstunkiem w ogrodach zakonnych. Delektowaliśmy się ciepłymi daniami i przepysznym ciastem domowym.

Uczestnictwo w diecezjalnych obchodach 1050–ciu lat chrześcijaństwa w Polsce było dla nas niepowtarzalną okazją do manifestacji naszej wiary, ale także do wzięcia odpowiedzialności za nią i właściwego przekazywania naszym bliźnim.
Tekst i fot:
Barbara Brzeska