Aktualności

25-26.12.2023 – Boże Narodzenie

Boże Narodzenie w naszym kościele to czas wyjątkowej radości i wspólnoty. W atmosferze pięknie udekorowanego kościoła oraz dźwiękach tradycyjnych kolęd witamy Wszystkich, którzy pragną uczestniczyć w tej wyjątkowej celebracji. To moment refleksji nad tajemnicą narodzin Jezusa Chrystusa, który przyszedł, by dzielić z nami miłość, nadzieję i światło. Świętujemy narodziny Zbawiciela, dzielimy się radością oraz otaczamy się wzajemną życzliwością. Niech Boże Narodzenie przyniesie Wam błogosławieństwo, pokoju i radości, a wspólne świętowanie będzie pełne pięknych chwil dzielenia się miłością i dobrem.


ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Drodzy Parafianie i mili Goście,

W tym wyjątkowym czasie Bożego Narodzenia pragniemy Wam z serca przekazać nasze najserdeczniejsze życzenia. Niech ta święta chwila napełni Wasze serca radością, pokojem i miłością. Niech Boże Narodzenie będzie dla Was czasem bliskości z najbliższymi, pełnym ciepła i wzajemnej życzliwości.

Niech narodzenie Dzieciątka Jezus przybliży Was do źródła nieustannej nadziei i radości, jaką przynosi ze sobą Boże Miłosierdzie. Niech te święta będą okazją do refleksji nad wartościami, które są fundamentem naszej wiary i życia społecznego.

Życzymy Wam, abyście dostrzegli piękno prostoty i prawdziwą wartość obecności rodziny oraz przyjaciół w Waszym życiu. Niech wzajemna życzliwość i dobroć towarzyszą Wam na co dzień, nie tylko w okresie świąt.

Przeżywajmy te dni w duchu wzajemnego zrozumienia, darzenia się miłością i dzielenia radością z innymi. Niech Boże Narodzenie przyniesie Wam spokój ducha, poczucie bezpieczeństwa i wiarę w lepsze jutro.

Z serca życzymy Wam zdrowych, radosnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku. Niech Boże błogosławieństwo zawsze Was prowadzi i oświeca na Waszej życiowej drodze.

Z Bożym błogosławieństwem,
Ks. Paweł i Ks. Krzysztof


11.11.2023 r. – Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 2023 roku odbyły się w Włostowie uroczystości związane z upamiętnieniem 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W wydarzeniu uczestniczyły władze samorządowe oraz mieszkańcy parafii Włostów. Ceremonia rozpoczęła się o godzinie 9:00 Mszą św., celebrowaną przez księdza Pawła Golińskiego. Po zakończeniu Mszy odbył się przemarsz pod pomnik upamiętniający bohaterów I wojny światowej, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Fot.: Mariusz Olech


1.11.2023 r – Uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) i Dzień Zaduszny (2 listopada) to dwa ważne dni, kiedy skupiamy się na pamięci naszych zmarłych. To nie tylko okazja do modlitwy i odwiedzenia grobów, ale także czas, aby celebrować życie, jakie przekazali nam nasi bliscy.

Wszystkich Świętych jest dniem, w którym czcimy wszystkich świętych, zarówno tych kanonizowanych przez Kościół, jak i tych, którzy byli święci w naszym życiu. To chwila na refleksję nad ich życiem i wartościami, które pozostawili nam w spuściźnie.

Dzień Zaduszny to moment, kiedy modlimy się za dusze zmarłych, pamiętając o tych, którzy odeszli. To czas, aby wyrazić wdzięczność za ich obecność w naszym życiu i modlić się o spokój ich dusz.


13-15.10.2023 r – Zakończenie Jubileuszu 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka.

W dniach 13-15 października odbyły się doroczne obchody odpustowe ku czci naszego patrona bł. Wincentego Kadłubka, które zakończyły jubileusz 800-lecia jego śmierci.

Rozpoczęcie uroczystości odpustowych miało miejsce już w piątek, 13 października, na cmentarzu, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji wszystkich zmarłych pochowanych na naszym cmentarzu. Przed Mszą Świętą odmówiliśmy także Różaniec Święty za naszych bliskich zmarłych. Możliwość skorzystania ze spowiedzi była dostępna zarówno przed, jak i w trakcie Mszy Świętej.

W sobotę, 14 października, o godzinie 10:00, spod kościoła wyruszyła piesza pielgrzymka do Karwowa, gdzie o godzinie 12:00 odprawiona została uroczysta Suma Odpustowa w miejscu narodzin bł. Wincentego Kadłubka. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz Marek Kozera.

Tego samego dnia, na popołudniowej Mszy Świętej w kościele, zgromadzili się osoby starsze, chore i cierpiące z naszej Parafii, które nie mogły uczestniczyć w uroczystościach w Karwowie. Podczas tej Mszy Świętej odbyło się także namaszczenie chorych olejami świętymi.

Trzeciego dnia obchodów odpustowych mieliśmy przyjemność gościć księdza Prałata Jerzego Siarę, który głosił Słowo Boże wiernym.

Fot.: Paweł Zimnicki


7.10.2023 r – XIII Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca we Włostowie.

W sobotę, 7 października, nasza diecezja tchnęła duchem modlitwy i wspólnoty podczas XIII Diecezjalnej Pielgrzymki Kół Żywego Różańca, która odbyła się w uroczystość liturgicznego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. To niezwykłe wydarzenie zgromadziło ponad 2000 pątników, wśród których było kilkudziesięciu kapłanów.

Ksiądz kanonik Paweł Goliński, proboszcz parafii Włostów, pełnił rolę gospodarza tego wydarzenia. Wspaniałą konferencję formacyjną pod hasłem „Maryja wzorem i Matką powołań” wygłosił ks. Krzysztof Dzierżak. Jego słowa wprowadziły nas w głęboką modlitwę różańcową, skupioną na intencjach kapłanów, oraz pobudziły nas do wypraszania nowych powołań kapłańskich dla naszej diecezji.

Następnie ks. Augustyn Łyko, diecezjalny opiekun Kół Żywego Różańca, poprowadził wzruszającą modlitwę różańcową w intencji nowych powołań w rodzinach i wspólnotach.

Chwila kulminacyjna pielgrzymki to Msza Święta, celebrowana przez biskupa pomocniczego seniora Edwarda Frankowskiego. Wspólną Eucharystię sprawowali kapłani, którzy na co dzień troszczą się o duchowy rozwój wspólnot różańcowych. W modlitwie uczestniczyli również przedstawiciele życia konsekrowanego oraz członkowie różnych grup, wspólnot i stowarzyszeń katolickich.

W trakcie kazania Biskup Frankowski nawiązał do postaci bł. Wincentego Kadłubka, patrona naszej diecezji, oraz bł. Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Kół Żywego Różańca. Jego słowa podkreśliły, że obecna trudna sytuacja Kościoła i ludzi wierzących w obecnych czasach wymaga zwrócenia się o pomoc do Matki Najświętszej, a najlepszym sposobem jest odmawianie różańca.

Na zakończenie Mszy Świętej wszyscy zebrani odmówili akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, a następnie udali się na plac przed plebanią, gdzie odbyła się radosna i serdeczna Agapa.

Fot.: Krzysztof Hajdukiewicz


8.09.2023 r – Trzecia Piesza Pielgrzymka po latach przerwy z Włostowa do Sulisławic

Kilka tysięcy wiernych zebrało się na dwudniowych uroczystościach odpustowych z okazji święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sulisławicach. Tegoroczne obchody miały wyjątkowy charakter ze względu na 110. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej.

Główne uroczystości odpustowe miały miejsce w piątek, 8 września. Tego dnia tysiące pielgrzymów z różnych zakątków regionu przybyło do Sulisławic, by uczestniczyć w uroczystej Sumie odpustowej z okazji jubileuszu 110. rocznicy koronacji obrazu. Nie zabrakło również pątników z naszej parafii. To już trzecia Piesza Pielgrzymka po latach przerwy, wyruszając o godzinie 5:00 nad ranem spod kościoła w Włostowie, dotarła do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach około godziny 12:00.

Mszę odpustową celebrowali księża z diecezji sandomierskiej, w tym nasz wikariusz, ksiądz Krzysztof Kwiatkowski, a przewodniczył Prowincjał Zmartwychwstańców, ksiądz Mariusz Mazur CR. W modlitwie wzięli udział również parlamentarzyści i samorządowcy. Na zakończenie uroczystej Mszy, ksiądz Prowincjał poświęcił ziarna przeznaczone do siewu, które wierni mogli zabrać ze sobą do domów.

Fot.: Paweł Zimnicki
i Karol Nowak


2.09.2023 r. – Oazowy Dzień Wspólnoty

Dziś w naszej parafii odbył się niezwykły oazowy Dzień Wspólnoty, który podsumował wakacyjne wyjazdy Ruchu Światło-Życie diecezji sandomierskiej.Spotkanie przy kościele zgromadziło uczestników wakacyjnych turnusów, młodzież z parafialnych grup oazowych i rodziny z Ruchu Domowego Kościoła. To było wyjątkowe doświadczenie wspólnoty i umocnienia wiary dla każdego uczestnika.

Podczas pierwszej części spotkania wszyscy podzielili się swoimi świadectwami z letnich wyjazdów formacyjnych i opowiedzieli o duchowych owocach tego czasu.

Najważniejszym momentem była uroczysta Eucharystia, celebrowana przez bp Krzysztofa Nitkiewicza, w towarzystwie kapłanów zaangażowanych w ruch oazowy.

Na zakończenie, biskup udzielił błogosławieństwa dwóm nowym animatorkom, wręczając im krzyże oazowe. Ponadto, udzielił misji małżonkom, którzy zaangażowani są w Oazę Domowego Kościoła.

Po Mszy św., wszyscy udali się na plac przed plebanią, gdzie miała miejsce wspólna agapa.

Dzień wspólnoty zakończył się wspólną modlitwą przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, podczas której młodzież prosiła o błogosławieństwo na nadchodzący rok formacyjny i o żywą, pełną energii wiarę dla swoich przyjaciół i znajomych.

Fot.: Agnieszka Nowak
i Dominika Lechocińska


20.08.2023 r – Dożynki Parafialne

W minioną niedzielę, tj. 20 sierpnia, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu – Dożynkach Parafialnych 2023, zorganizowanych w naszej parafii. Całe święto plonów rozpoczęło się na dziedzińcu przed naszym pięknym kościołem, tuż obok pomnika św. Jana Pawła II. To właśnie tam reprezentanci okolicznych wiosek zaprezentowali swoje piękne wieńce dożynkowe, pełne kolorów i symboliki. Poświęcenie wieńców miało szczególny wymiar duchowy, nadając temu wyjątkowemu dniu jeszcze głębszy sens.

Następnie odbyła się uroczysta procesja dożynkowa, w której wzięli udział mieszkańcy naszej wspólnoty, niosąc ze sobą owoce naszej ziemi i trudu. W klimatycznej oprawie procesji wkroczyliśmy do wnętrza kościoła, gdzie odbyła się Msza Święta. Podczas Eucharystii wraz z nami modlili się księża: ks. Paweł Goliński, nasz proboszcz, oraz ks. Wiesław Szymkiewicz, wspólnie tworząc piękne i głęboko wzruszające przeżycie duchowe.

Nie mogło zabraknąć także przedstawicieli władz lokalnych. W uroczystościach dożynkowych uczestniczył zaszczytnie Wójt Gminy Lipnik, pan Andrzej Grządziel, podkreślając tym samym ważność tego wydarzenia dla naszej wspólnoty oraz więzi z naszym regionem.

Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie uczcić plony naszej ziemi, jednocześnie umacniając więzi między nami jako wspólnotą parafialną oraz z naszym otoczeniem. To była wyjątkowa niedziela, pełna duchowego bogactwa i radości z darów, które otrzymujemy z Bożego daru natury.


24.06.2023 r – Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

W dniu 24 czerwca, pół roku przed narodzeniem Jezusa, Kościół powszechny świętuje Narodzenie św. Jana Chrzciciela, który przewidział przyjście Chrystusa i objawił Go ludowi. Był pierwszym świętym czczonym w całym Kościele. W naszej parafii obchodzimy tę uroczystość, która jest okazją do Odpustu parafialnego.

Rozpoczęliśmy uroczystości odpustowe już w piątkowe popołudnie na cmentarzu parafialnym, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji wszystkich zmarłych z naszej parafii i naszych rodzin. Litania do Serca Jezusowego została odmówiona przed Mszą św., a celebranską rolę pełnił wikary ks. Krzysztof Kwiatkowski.

W sobotę odbyła się uroczysta suma, którą odprawił ks. Piotr Rej, proboszcz parafii Malice. To szczególny moment, gdy wierni gromadzą się, aby wspólnie uczcić Eucharystię i celebrować tę ważną okazję.


8.06.2023 r – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Dziś przeżywamy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwaną Bożym Ciałem. Na Mszy świętej o godz. 10:00 zgromadziły się dzieci i ich rodzice, które w maju przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej oraz którzy obchodzili pierwszą rocznicę Komunii Świętej. Po Mszy świętej wyruszyła z naszej świątyni procesja, której trasa przebiegała ulicami wśród naszych domostw. Procesja Bożego Ciała jest publicznym wyznaniem naszej wiary w eucharystyczną obecność Syna Bożego.

Ołtarz 1

Ołtarz 2

Ołtarz 3

Ołtarz IV

Zakończenie


3.06.2023 r. – Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych do Kałkowa

W sobotę 3 czerwca odbyła się pielgrzymka autokarowa dzieci pierwszokomunijnych wraz z rodzicami do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie

Fot.: Magdalena Michalska


9.04.2023 r. – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa. Świętowanie Wielkiej Nocy zaczyna się dzisiaj, podobnie jak dawniej, od rezurekcji, czyli uroczystej mszy św., którą poprzedza procesja. Nazwa „rezurekcja” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza powstanie z martwych. Tę mszę o świcie rozpoczyna trzykrotne procesyjne obejście kościoła. Na czele procesji niesiony jest krzyż ozdobiony czerwoną stułą, tuż za nim figura Chrystusa Zmartwychwstałego i monstrancja z Hostią. Przy biciu dzwonów Najświętszy Sakrament w procesji trzykrotnie obnoszony jest wokół świątyni. Celebracja liturgii rezurekcyjnej gromadzi liczne rzesze wiernych, którzy radość zmartwychwstania wyrażają śpiewem pieśni Wesoły nam dzień dziś nastał i wielu innych. W śpiewach wielkanocnych często spotykamy słowo „alleluja”. Wywodzi się ono z hebrajskiego hallelujah i oznacza „wysławiajcie Jahwe”.

Źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej
Fot.: Konrad Góra


8.04.2023 r. Wielka Sobota

Święcenie pokarmów

Święconka w tradycji katolickiej ma ogromne znaczenie i symbolikę. Jest symbolem zmartwychwstania, zwycięstwa życia nad śmiercią i zbawienia, które dokonało się poprzez śmierć Jezusa na krzyżu.


Wigilia Paschalna

Przed zapadnięciem zmroku rozpoczęły się obchody Wigilii Paschalnej — w myśl przepisów liturgicznych jej ceremonie należą już jednak do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Kończy się adoracja przy Grobie Pańskim.

W kościele zgasły światła, bo wigilia jest oczekiwaniem na zmartwychwstanie Chrystusa. Przed kościołem rozpalone zostało ognisko, którego płomienie były poświęcone przez kapłana, ubranego w białe szaty. Następnie od poświęconego ognia zapalony został paschał (dużą świecę), symbolizujący Chrystusa, czyli Światłość świata, co ma uzmysławiać, że dokonała się Pascha, przejście z mroku do jasności, ze śmierci do życia.

W uroczystej procesji paschał został wniesiony do świątyni i umieszczony w ozdobnym świeczniku. Po trzykrotnym śpiewie kapłana: „Światło Chrystusa” i odpowiedzi wiernych: „Bogu niech będą dzięki”. Liturgia światła kończy się odśpiewaniem tzw. Orędzia Paschalnego, czyli modlitwy dziękczynno-uwielbiającej, która wysławia łaskę zbawienia.

Następnie odbyła się Liturgia słowa Wigilii Paschalnej. W pełnej wersji składa się ona z dziewięciu czytań, przeplatanych psalmami i modlitwą.

W tym momencie zapalone zostały światła na ołtarzu, zabrzmiały dzwony i wszystkie dzwonki wewnątrz kościoła, a celebrans zaintonował hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Po nim nastąpiło czytanie z Listu św. Pawła do Rzymian, który mówi o tym, że chrzest zapewnia wiernym uczestnictwo w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Po radosnym Alleluja, odśpiewanym po raz pierwszy od 40 dni, przeczytany został tekst Ewangelii o pustym grobie. Liturgię słowa zamknęła homilia wygłoszona przez wikarego ks. Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Kolejna, trzecia część uroczystości Wigilii Paschalnej, poświęcona jest tajemnicy sakramentu chrztu. Liturgię chrzcielną poprzedziło odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych, która podkreśla jedność Kościoła. Proboszcz poświęcił wodę chrzcielną — dokonało się to przy włożeniu paschału do naczynia z wodą; tekst błogosławieństwa przypomina odradzającą moc wody.

Następnie wszyscy zgromadzeni w świątyni odnowili przyrzeczenia chrzcielne: wyznając swą wiarę i wyrzekając się szatana. Później kapłan pokropił wiernych wodą święconą. Liturgię chrzcielną zakończyła modlitwa wiernych.

Uroczystości Wigilii Paschalnej zakończyły się komunią świętą i uroczystym błogosławieństwem. Słowa rozesłania wzbogaciło dwukrotne Alleluja. Ostatnim akcentem było wezwanie do udziału w procesji rezurekcyjnej, która odbędzie się w niedzielny poranek.


7.04.2023 r. – Wielki Piątek

W Wielki Piątek kościół katolicki wspomina mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Po zmroku rozpoczęła się Droga Krzyżowa, a po niej Liturgia Męki Pańskiej. W czasie Liturgii Męki Pańskiej została odczytana cała Męka Jezusa Chrystusa, a następnie wierni adorowali Krzyż. Po zakończeniu liturgii Najświętszy Sakrament przeniesiony został do symbolicznego Grobu Pańskiego, gdzie wierni mogą go adorować do przeżywanej w Wielką Sobotę po zmroku Wigilii Paschalnej.


6.04.2023 r. – Wielki Czwartek

Wielki Czwartek w Kościele katolickim jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

Dziś odprawiana jest tylko jedna uroczysta Msza wieczorem – Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Podczas Mszy w trakcie hymnu Chwała na wysokości biły wszystkie dzwony w kościele. Po zakończeniu śpiewu dzwony i organy milkną. Na ten okres dzwonki aż do rozpoczęcia Chwała na wysokości nocnej Mszy Wigilii Paschalnej zostały zastąpione przez kołatki. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej konsekrowane zostały komunikanty, które wystarczą na dzień obecny i następny. Po modlitwie po Komunii kapłani otrzymali życzenia i kwiaty od Scholi parafialnej i Akcji Katolickiej. Po zakończeniu Wieczerzy Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą (na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy), gdzie będzie adorowany do późnych godzin nocnych i przez cały Wielki Piątek. Po zakończeniu liturgii obnażony został ołtarz, zdejmując świece, mszał, krzyż i obrus (łac. denudatio altaris). Gest ten symbolizuje koniec wieczerzy, odarcie Chrystusa z szat oraz opuszczenia Go przez bliskich. Sam ołtarz bowiem jest symbolem Chrystusa. Tabernakulum pozostaje otwarte i puste.


2.04.2023 r. – Misterium Męki Pańskiej

W Niedzielę Palmową po południu odbyło się przedstawienie Misterium Męki Pańskiej. W role postaci biblijnych wcielili się mieszkańcy parafii Włostów, a w rolę Jezusa proboszcz ks. Paweł Goliński.

Fot.: Oskar Raban


02.04.2023 r. – Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej

Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi.

W naszej świątyni na każdej Mszy świętej były święcone palmy. Natomiast przed Sumą odbyła się uroczysta procesja z palmami. Największą palmę przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Włostowa. Podczas Mszy świętej była odczytana Męka Pańska.


8.03.2023 r. – Obchody 800-lecia śmierci Wincentego Kadłubka

W środowe popołudnie w naszym kościele zainaugurowane zostały diecezjalne obchody 800 – lecia śmierci Mistrza Wincentego. Obchody rozpoczęły się od montażu słowno-muzycznego o błogosławionym patronie, przygotowanym przez dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej oraz Gminny Ośrodek Kultury we Włostowie.

Następnie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją księża dziekani diecezji sandomierskiej, kapłani pracujący w instytucjach diecezjalnych oraz duchowni z dekanatu opatowskiego. We wspólnej modlitwie uczestniczyli wierni z całej diecezji oraz parafianie.


25.12.2022 – Boże Narodzenie

Boże Narodzenie jest świętem upamiętniającym narodziny Jezusa Chrystusa, które obchodzimy 25 grudnia. Święta Bożego Narodzenia poprzedzone są Wigilią, obchodzoną 24 grudnia. W noc Wigilijną o północy w naszym kościółku odbyła się uroczysta Pasterka. Natomiast w ciągu dnia Msze święte według porządku niedzielnego.


7-9.10.2022 – Odpust ku czci bł. Wincentego Kadłubka

Odpust ku czci bł. Wincentego Kadłubka w naszej parafii, obchodzony jest corocznie w drugi weekend października, z okazji rocznicy Jego Urodzin, którą wspominamy 9 października. Wincenty Kadłubek urodził się ok. 1150 w Karwowie, a zmarł 8 marca 1223 w Jędrzejowie. Odpust, to najważniejsze święto w każdej parafii, zapraszamy więc wszystkich parafian do licznego w nim udziału. W tych dniach relikwie bł. Wincentego będą wystawione na każdej Eucharystii do publicznej czci na ołtarzu głównym.

7.10.2022 – I Dzień Odpustu

Uroczystości odpustowe rozpoczęliśmy już w piątek 7 października na cmentarzu, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich zmarłych pochowanych na naszym cmentarzu. Przed Mszą św. odmówiony został Różaniec św. również za naszych bliskich zmarłych. Przed Mszą św., jak i podczas Mszy można było skorzystać ze Spowiedzi Św.

8.10.2022 – II Dzień Odpustu

W sobotę 8 października o godz. 10:00 spod kościoła wyruszyła piesza pielgrzymka do Karwowa, gdzie w samo południe została odprawiona uroczysta Suma odpustowa w miejscu narodzin bł. Wincentego Kadłubka.

Natomiast na popołudniowej Mszy świętej w kościele zgromadzili się osoby starsze, chore i cierpiących z naszej Parafii, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystościach w Karwowie. Podczas Mszy św. nastąpiło namaszczenie chorych olejami świętymi.

9.10.2022 – III Dzień Odpustu

W niedzielę Msze św. były odprawiane, jak w każdą niedzielę.


8.09.2022 r – II Piesza Pielgrzymka po 49 latach przerwy z Włostowa do Sulisławic

W Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbyła się II Piesza Pielgrzymka po 49 latach przerwy z Włostowa do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach. Z parkingu pod włostowskim kościołem pielgrzymka wyruszyła o 5-ej nad ranem, a do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach dotarła ok. godz. 12-ej. Sumę odpustową odprawiali księża z diecezji sandomierskiej, między innymi nasz proboszcz ks. Paweł Goliński, a przewodniczył Prowincjał Zmartwychwstańców ks. Krzysztof Swól. Na zakończenie uroczystej Sumy ks. Prowincjał poświęcił ziarna przeznaczone do siewu, które następnie wierni mogli zabrać do domu.


21.08.2022 r – Dożynki Parafialne

W niedzielę (21 sierpnia) obchodziliśmy święto plonów czyli Dożynki Parafialne 2022. Uroczystości rozpoczęła na zewnątrz kościoła przed pomnikiem św. Jana Pawła II, gdzie okoliczne wioski zaprezentowały swoje wieńce dożynkowe. Kapłan poświęcił wszystkie wieńce, następnie procesja dożynkowa weszła uroczyście do kościoła, gdzie została odprawiona Msza Święta. Eucharystię koncelebrowali ks. Paweł Goliński, proboszcz parafii Włostów i ks. Krzysztof Kwiatkowski wikariusz parafii Włostów. W uroczystościach dożynkowych uczestniczył Wójt Gminy Lipnik pan Andrzej Grządziel.


18.06.2022 r – Pielgrzymka dzieci do Kałkowa

W dniu 18 czerwca 2022 dzieci, które przyjęły w maju Pierwszą Komunię Świętą pojechały wraz z rodzicami, panią katechetką oraz ks. proboszczem do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie.

Fot. Agnieszka Kaczmarska


16.06.2022 r – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele. Data Bożego Ciała nie jest stała, dlatego święto to rokrocznie może wypadać w różnych terminach. Zawsze jednak jest to czwartek po święcie Trójcy Świętej. Uroczystą Sumę celebrowali proboszcz ks. Paweł Goliński i wikariusz ks. Krzysztof Kwiatkowski. Po Mszy Św. odbyła się Procesja Eucharystyczna ulicami Włostowa, w której uczestniczyły tłumy mieszkańców.


25.05.2022 r. – Bierzmowanie

Dziś w naszej parafii odbyło się Bierzmowanie. Sakramentu udzielił Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej ks. bp. Krzysztof Nitkiewicz 42 osobom z VII i VIII klasy szkoły podstawowej we Włostowie.


2.05.2022 r. – Zakończenie dekanalnego Kongresu Eucharystycznego w parafii Włostów

O godz. 15:00 Koronką do Miłosierdzia Bożego rozpoczęły się uroczystości na zakończenie dekanalnego Kongresu Eucharystycznego w naszej parafii. Po Koronce została odprawiona Msza św., którą celebrował i homilię wygłosił proboszcz ks. Paweł Goliński. Następnie została odśpiewana Litania Loretańska do Najświętszej Marii Panny. Na zakończenie odbyła się uroczysta procesja z kościoła we Włostowie do granic parafii Włostów i parafii Strzyżowice, gdzie proboszcz ks. Paweł Goliński wraz z parafianami przekazał monstrancję z Najświętszym Sakramentem proboszczowi Strzyżowic Ks. kan. mgr Włodzimierzowi Mazurowi.


1.05.2022 r. – Pierwszy dzień dekanalnego Kongresu Eucharystycznego w parafii Włostów

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w diecezji sandomierskiej rozpoczęły się dekanalne obchody Kongresu Eucharystycznego pod hasłem: „To jest Ciało Moje za życie świata”. Dziś przed godz. 16-tą Przenajświętszy Sakrament dotarł do naszej parafii. Wierni wraz z proboszczem ks. Pawłem Golińskim i ks. Markiem Kozerą wyszli pod DK9, skąd przejęli Monstrancję z Najświętszym Sakramentem z rąk Ks. mgr Mariana Nowaka, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Wniebowziętej w Malicach Kościelnych. Następnie odbyła się uroczysta Procesja do kościoła, gdzie została odprawiona Msza św., którą celebrował ks. Marek Kozera. Po Mszy św. została odśpiewana Litania Loretańska do Najświętszej Marii Panny i rozpoczęło się 24 godzinne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem. Adoracje prowadzą poszczególne grupy parafialne oraz mieszkańcy całej parafii.


17.04.2022 r. – WIELKANOC


16.04.2022 r. – WIELKA SOBOTA – Liturgia Wigilii Paschalnej

Wielka Sobota, to czas zadumy w Kościele, podczas którego mogliśmy adorować Jezusa w grobie. Od godziny 9:00 rozpoczęło się w kościele święcenie pokarmów, które trwało do godziny 12:00. A oprócz tego drugi kapłan święcił pokarmy w okolicznych wioskach. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się o godzinie 18:00 od poświęcenia ognia przed kościołem. Następnie do ciemnej świątyni został wniesiony Paschał symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Proboszcz trzy razy śpiewał wezwanie „Światło Chrystusa”, na które odpowiadaliśmy „Bogu Niech Będą Dzięki”. Wysłuchaliśmy Orędzia Paschalnego, które zaśpiewał z ambony ks. wikary. Następnie uczestniczyliśmy w Liturgii Słowa, która składało się z 3 czytań. Po homilii, którą wygłosił ks. proboszcz rozpoczęła się Liturgia Chrzcielna, na początku, której modliliśmy się litanią do wszystkich świętych, w ten sposób przywołując ich orędownictwa. Została poświęcona woda, którą zostaliśmy pokropieni na pamiątkę naszego chrztu. Wcześniej odnawiając przyrzeczenia chrzcielne wyznaliśmy wiarę w Pana Boga i wyrzekliśmy się szatana. Na zakończenie Mszy świętej, ks. proboszcz, który przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej udzielił uroczystego Wielkanocnego Błogosławieństwa.


15.04.2022 r. – WIELKI PIĄTEK – Liturgia Męki Pańskiej


14.04.2022 r. – WIELKI CZWARTEK – Msza Wieczerzy Pańskiej

Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek upamiętniając Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami i jednocześnie rozpoczyna Triduum Paschalne. Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele Akcji Katolickiej oraz Scholi złożyli życzenia naszym kapłanom. Po wspólnej Komunii św. i modlitwie kapłani w uroczystej procesji przenieśli Chrystusa Eucharystycznego do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej ciemnicą. Tam do późnych godzin wieczornych wierni czuwali na modlitwie.


10.04.2022 r. – Niedziela Palmowa

Dziś, w Niedzielę Palmową, w Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień.
Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: „Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie”.

Na każdej Mszy Św. były święcone palmy, ale główne obchody Niedzieli Palmowej odbyły się na uroczystej Sumie, w której uczestniczył również Wójt Gminy Lipnik Andrzej Grządziel.

Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpoczęła się radosną procesją z palmami…

… oraz czytaniem – jako Ewangelii – Męki Pańskiej, z podziałem na role, według jednego z Ewangelistów: św. Mateusza.

Niemniej radosnym wydarzeniem w naszej parafii był fakt, iż od dziś zaczął posługę wikary ks. Krzysztof Kwiatkowski, który będzie pomagał w obowiązkach duszpasterskich proboszczowi. Oficjalnie w imieniu całej parafii ks. wikarego powitali członkowie Akcji Katolickiej.

Po Sumie robiły sobie pamiątkowe zdjęcia KGW z Włostowa i Gojcowa z kapłanami i panem Wójtem.

Natomiast popołudniu odbyły się Gorzkie Żale przed Najświętszym Sakramentem…

… a po nich popołudniowa Msza Św., podczas której czytaniem Męki Pańskiej, z podziałem na role mogli wykazać się młodsi ministranci.

Na zakończenie Mszy Św. został poświęcony duży drewniany krzyż wykonany osobiście przez naszego pana organistę Pawła Zimnickiego.

Po Mszy Św. odbyła się ostatnia w tym roku Plenerowa Droga Krzyżowa, tym razem ulicami Włostowa. Krzyż, który był świeżo poświęcony na Mszy świętej teraz podczas Drogi Krzyżowej był niesiony na zmianę przez ministrantów, scholę, członków Akcji Katolickiej, mężczyzn itd, a nawet przez naszych kapłanów. Rozważania Drogi Krzyżowej prowadziły członkinie Akcji Katolickiej, a pieśni pan organista Paweł.

Pogoda dopisała i mimo chłodu nikt nie narzekał, tylko wszyscy w skupieniu przeżywali każdą ze stacji Drogi Krzyżowej.


08.04.2022 r. – Plenerowa Droga Krzyżowa w Grocholicach

Po dwuletniej przerwie z powodu epidemii Covid-19 w tym roku wznowiliśmy Plenerowe Drogi Krzyżowe prowadzone ulicami wśród naszych domostw. Dziś Drogi Krzyżowe odbyły się jednocześnie w Grocholicach i Tudorowie. Na zdjęciach prezentujemy Drogę Krzyżową z Grocholic.


03.04.2022 r Kiermasz ozdób wielkanocnych, na rzecz potrzebujących z Ukrainy

Podczas Rekolekcji Wielkopostnych, w naszej parafii odbył się kiermasz ozdób wielkanocnych, na rzecz potrzebujących z Ukrainy. Ozdoby świąteczne były wykonane własnoręcznie, przez dzieci i młodzież naszej szkoły.


13.02.2022 r. – Obchody Światowego Dnia Chorych

W niedzielne popołudnie została odprawiona Msza św. w intencji Starszych i Chorych Parafian z okazji rocznicy Objawień Matki Bożej w Lourdes, która przypadała 11 lutego. Po Mszy Św. odbyła się uroczysta procesja różańcowa w intencji chorych do miejsca, gdzie kiedyś był szpital w naszej we Włostowie.


1.02.2022 – Uroczystości pogrzebowe Marianny Golińskiej

W sobotę 29 stycznia zmarła w wieku 85 lat Marianna Golińska, mama ks. Pawła Golińskiego, proboszcza naszej parafii.

Dziś odbyły się Uroczystości pogrzebowe, które miały miejsce w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Królowej w Radzicach Dużych (diecezja radomska).

Fot.: Weronika Dziedzic


6.01.2022 – Jasełka

Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifania), w tradycji znaną jako Trzech Króli. Na Wschodzie była ona znana już w III wieku. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli. W liturgii uroczystość ta wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem.

Z powodu nadal trwającej epidemii, również i w tym roku nie odbył się Orszak Trzech Króli. Z tego powodu też nie przyjechał do nas Św. Mikołaj jak przez inne lata. Natomiast po uroczystej Mszy Św., którą odprawił ks. Paweł Goliński – proboszcz parafii Włostów dzieci wystąpiły w przedstawieniu Jasełkowym.