Aktualności

8.09.2022 r – II Piesza Pielgrzymka po 49 latach przerwy z Włostowa do Sulisławic

W Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbyła się II Piesza Pielgrzymka po 49 latach przerwy z Włostowa do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach. Z parkingu pod włostowskim kościołem pielgrzymka wyruszyła o 5-ej nad ranem, a do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach dotarła ok. godz. 12-ej. Sumę odpustową odprawiali księża z diecezji sandomierskiej, między innymi nasz proboszcz ks. Paweł Goliński, a przewodniczył Prowincjał Zmartwychwstańców ks. Krzysztof Swól. Na zakończenie uroczystej Sumy ks. Prowincjał poświęcił ziarna przeznaczone do siewu, które następnie wierni mogli zabrać do domu.


21.08.2022 r – Dożynki Parafialne

W niedzielę (21 sierpnia) obchodziliśmy święto plonów czyli Dożynki Parafialne 2022. Uroczystości rozpoczęła na zewnątrz kościoła przed pomnikiem św. Jana Pawła II, gdzie okoliczne wioski zaprezentowały swoje wieńce dożynkowe. Kapłan poświęcił wszystkie wieńce, następnie procesja dożynkowa weszła uroczyście do kościoła, gdzie została odprawiona Msza Święta. Eucharystię koncelebrowali ks. Paweł Goliński, proboszcz parafii Włostów i ks. Krzysztof Kwiatkowski wikariusz parafii Włostów. W uroczystościach dożynkowych uczestniczył Wójt Gminy Lipnik pan Andrzej Grządziel.


18.06.2022 r – Pielgrzymka dzieci do Kałkowa

W dniu 18 czerwca 2022 dzieci, które przyjęły w maju Pierwszą Komunię Świętą pojechały wraz z rodzicami, panią katechetką oraz ks. proboszczem do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie.

Fot. Agnieszka Kaczmarska


16.06.2022 r – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele. Data Bożego Ciała nie jest stała, dlatego święto to rokrocznie może wypadać w różnych terminach. Zawsze jednak jest to czwartek po święcie Trójcy Świętej. Uroczystą Sumę celebrowali proboszcz ks. Paweł Goliński i wikariusz ks. Krzysztof Kwiatkowski. Po Mszy Św. odbyła się Procesja Eucharystyczna ulicami Włostowa, w której uczestniczyły tłumy mieszkańców.


25.05.2022 r. – Bierzmowanie

Dziś w naszej parafii odbyło się Bierzmowanie. Sakramentu udzielił Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej ks. bp. Krzysztof Nitkiewicz 42 osobom z VII i VIII klasy szkoły podstawowej we Włostowie.


2.05.2022 r. – Zakończenie dekanalnego Kongresu Eucharystycznego w parafii Włostów

O godz. 15:00 Koronką do Miłosierdzia Bożego rozpoczęły się uroczystości na zakończenie dekanalnego Kongresu Eucharystycznego w naszej parafii. Po Koronce została odprawiona Msza św., którą celebrował i homilię wygłosił proboszcz ks. Paweł Goliński. Następnie została odśpiewana Litania Loretańska do Najświętszej Marii Panny. Na zakończenie odbyła się uroczysta procesja z kościoła we Włostowie do granic parafii Włostów i parafii Strzyżowice, gdzie proboszcz ks. Paweł Goliński wraz z parafianami przekazał monstrancję z Najświętszym Sakramentem proboszczowi Strzyżowic Ks. kan. mgr Włodzimierzowi Mazurowi.


1.05.2022 r. – Pierwszy dzień dekanalnego Kongresu Eucharystycznego w parafii Włostów

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w diecezji sandomierskiej rozpoczęły się dekanalne obchody Kongresu Eucharystycznego pod hasłem: „To jest Ciało Moje za życie świata”. Dziś przed godz. 16-tą Przenajświętszy Sakrament dotarł do naszej parafii. Wierni wraz z proboszczem ks. Pawłem Golińskim i ks. Markiem Kozerą wyszli pod DK9, skąd przejęli Monstrancję z Najświętszym Sakramentem z rąk Ks. mgr Mariana Nowaka, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Wniebowziętej w Malicach Kościelnych. Następnie odbyła się uroczysta Procesja do kościoła, gdzie została odprawiona Msza św., którą celebrował ks. Marek Kozera. Po Mszy św. została odśpiewana Litania Loretańska do Najświętszej Marii Panny i rozpoczęło się 24 godzinne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem. Adoracje prowadzą poszczególne grupy parafialne oraz mieszkańcy całej parafii.


17.04.2022 r. – WIELKANOC


16.04.2022 r. – WIELKA SOBOTA – Liturgia Wigilii Paschalnej

Wielka Sobota, to czas zadumy w Kościele, podczas którego mogliśmy adorować Jezusa w grobie. Od godziny 9:00 rozpoczęło się w kościele święcenie pokarmów, które trwało do godziny 12:00. A oprócz tego drugi kapłan święcił pokarmy w okolicznych wioskach. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się o godzinie 18:00 od poświęcenia ognia przed kościołem. Następnie do ciemnej świątyni został wniesiony Paschał symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Proboszcz trzy razy śpiewał wezwanie „Światło Chrystusa”, na które odpowiadaliśmy „Bogu Niech Będą Dzięki”. Wysłuchaliśmy Orędzia Paschalnego, które zaśpiewał z ambony ks. wikary. Następnie uczestniczyliśmy w Liturgii Słowa, która składało się z 3 czytań. Po homilii, którą wygłosił ks. proboszcz rozpoczęła się Liturgia Chrzcielna, na początku, której modliliśmy się litanią do wszystkich świętych, w ten sposób przywołując ich orędownictwa. Została poświęcona woda, którą zostaliśmy pokropieni na pamiątkę naszego chrztu. Wcześniej odnawiając przyrzeczenia chrzcielne wyznaliśmy wiarę w Pana Boga i wyrzekliśmy się szatana. Na zakończenie Mszy świętej, ks. proboszcz, który przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej udzielił uroczystego Wielkanocnego Błogosławieństwa.


15.04.2022 r. – WIELKI PIĄTEK – Liturgia Męki Pańskiej


14.04.2022 r. – WIELKI CZWARTEK – Msza Wieczerzy Pańskiej

Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek upamiętniając Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami i jednocześnie rozpoczyna Triduum Paschalne. Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele Akcji Katolickiej oraz Scholi złożyli życzenia naszym kapłanom. Po wspólnej Komunii św. i modlitwie kapłani w uroczystej procesji przenieśli Chrystusa Eucharystycznego do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej ciemnicą. Tam do późnych godzin wieczornych wierni czuwali na modlitwie.


10.04.2022 r. – Niedziela Palmowa

Dziś, w Niedzielę Palmową, w Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień.
Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: „Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie”.

Na każdej Mszy Św. były święcone palmy, ale główne obchody Niedzieli Palmowej odbyły się na uroczystej Sumie, w której uczestniczył również Wójt Gminy Lipnik Andrzej Grządziel.

Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpoczęła się radosną procesją z palmami…

… oraz czytaniem – jako Ewangelii – Męki Pańskiej, z podziałem na role, według jednego z Ewangelistów: św. Mateusza.

Niemniej radosnym wydarzeniem w naszej parafii był fakt, iż od dziś zaczął posługę wikary ks. Krzysztof Kwiatkowski, który będzie pomagał w obowiązkach duszpasterskich proboszczowi. Oficjalnie w imieniu całej parafii ks. wikarego powitali członkowie Akcji Katolickiej.

Po Sumie robiły sobie pamiątkowe zdjęcia KGW z Włostowa i Gojcowa z kapłanami i panem Wójtem.

Natomiast popołudniu odbyły się Gorzkie Żale przed Najświętszym Sakramentem…

… a po nich popołudniowa Msza Św., podczas której czytaniem Męki Pańskiej, z podziałem na role mogli wykazać się młodsi ministranci.

Na zakończenie Mszy Św. został poświęcony duży drewniany krzyż wykonany osobiście przez naszego pana organistę Pawła Zimnickiego.

Po Mszy Św. odbyła się ostatnia w tym roku Plenerowa Droga Krzyżowa, tym razem ulicami Włostowa. Krzyż, który był świeżo poświęcony na Mszy świętej teraz podczas Drogi Krzyżowej był niesiony na zmianę przez ministrantów, scholę, członków Akcji Katolickiej, mężczyzn itd, a nawet przez naszych kapłanów. Rozważania Drogi Krzyżowej prowadziły członkinie Akcji Katolickiej, a pieśni pan organista Paweł.

Pogoda dopisała i mimo chłodu nikt nie narzekał, tylko wszyscy w skupieniu przeżywali każdą ze stacji Drogi Krzyżowej.


08.04.2022 r. – Plenerowa Droga Krzyżowa w Grocholicach

Po dwuletniej przerwie z powodu epidemii Covid-19 w tym roku wznowiliśmy Plenerowe Drogi Krzyżowe prowadzone ulicami wśród naszych domostw. Dziś Drogi Krzyżowe odbyły się jednocześnie w Grocholicach i Tudorowie. Na zdjęciach prezentujemy Drogę Krzyżową z Grocholic.


03.04.2022 r Kiermasz ozdób wielkanocnych, na rzecz potrzebujących z Ukrainy

Podczas Rekolekcji Wielkopostnych, w naszej parafii odbył się kiermasz ozdób wielkanocnych, na rzecz potrzebujących z Ukrainy. Ozdoby świąteczne były wykonane własnoręcznie, przez dzieci i młodzież naszej szkoły.


13.02.2022 r. – Obchody Światowego Dnia Chorych

W niedzielne popołudnie została odprawiona Msza św. w intencji Starszych i Chorych Parafian z okazji rocznicy Objawień Matki Bożej w Lourdes, która przypadała 11 lutego. Po Mszy Św. odbyła się uroczysta procesja różańcowa w intencji chorych do miejsca, gdzie kiedyś był szpital w naszej we Włostowie.


1.02.2022 – Uroczystości pogrzebowe Marianny Golińskiej

W sobotę 29 stycznia zmarła w wieku 85 lat Marianna Golińska, mama ks. Pawła Golińskiego, proboszcza naszej parafii.

Dziś odbyły się Uroczystości pogrzebowe, które miały miejsce w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Królowej w Radzicach Dużych (diecezja radomska).

Fot.: Weronika Dziedzic


6.01.2022 – Jasełka

Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifania), w tradycji znaną jako Trzech Króli. Na Wschodzie była ona znana już w III wieku. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli. W liturgii uroczystość ta wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem.

Z powodu nadal trwającej epidemii, również i w tym roku nie odbył się Orszak Trzech Króli. Z tego powodu też nie przyjechał do nas Św. Mikołaj jak przez inne lata. Natomiast po uroczystej Mszy Św., którą odprawił ks. Paweł Goliński – proboszcz parafii Włostów dzieci wystąpiły w przedstawieniu Jasełkowym.