Rok 2020

25.12.2020 r. – Boże Narodzenie


24.12.2020 r. – Pasterka na zewnątrz kościoła


20.12.2020 r. – Akcja Katolicka dla samotnych

Dzięki zbiórce żywności w sklepach oraz składanej przez parafian podczas rorat, udało się ufundować dla 14 samotnych i nie mających znikąd pomocy paczki żywnościowe. Członkowie AK rozwieźli przed Wigilią do ich domów. Życząc im również radości z narodzenia Pana Jezusa.


10.10.2020 – Rada DIAK u patrona bł. Wincentego Kadłubka.

Karwów, to miejsce ważne dla każdego członka naszej organizacji. Wielokrotnie pielgrzymowaliśmy do niego, by podziękować Bogu, za dar powołania nas do apostolstwa. W tym roku też przybyli członkowie AK z różnych miejsc naszej diecezji, by uczestniczyć we Mszy Św. przy cudownym źródełku.

Następnie we Włostowie, w domu AK odbyła się Rada DIAK, omówiono sprawy organizacyjne, finansowe, wręczono też nominację nowo mianowanym Prezesom parafialnych oddziałów. Spotkanie przyniosło wiele radości, gdyż było to pierwsze spotkanie po długim okresie związanym z pandemią. Włostowski oddział AK przyjął uczestników ciepłym posiłkiem. Ksiądz proboszcz Paweł Goliński na zakończenie spotkania udzielił błogosławieństwa na szczęśliwy powrót do domu.

Tekst i fot.: BB


9-11.10.2020 – Odpust ku czci bł. Wincentego Kadłubka

W dniach 9-11 października obchodziliśmy w Parafii Włostów Odpust ku czci bł. Wincentego Kadłubka. Odpust ku czci bł. Wincentego Kadłubka w naszej parafii, obchodzony jest corocznie w drugi weekend października, z okazji rocznicy Jego Urodzin, którą wspominamy 9 października. Wincenty Kadłubek urodził się ok. 1150 w Karwowie, a zmarł 8 marca 1223 w Jędrzejowie. W tych dniach relikwie bł. Wincentego były wystawione na każdej Eucharystii do publicznej czci na ołtarzu głównym.

Uroczystości odpustowe rozpoczęliśmy już w piątkowe popołudnie na cmentarzu, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich zmarłych pochowanych na naszym cmentarzu. Przed Mszą św. odmówiony został Różaniec Św. również za naszych bliskich zmarłych.

Głównym punktem uroczystości, była Suma odpustowa, która została odprawiona w Karwowie, w miejscu narodzin bł. Wincentego Kadłubka. Mszę Św. celebrowali kapłani z całego dekanatu. Osoby, które nie mogły uczestniczyć na Sumie w Karwowie, uczestniczyli na popołudniowej Mszy Św. w kościele. Przed Mszą św. odbył się Różaniec Św.

Natomiast niedziela była trzecim dniem uroczystości odpustowych, wierni mogli uczestniczyć we Mszach św. w godzinach, jak w każdą niedzielę. O godz. 15:30 tradycyjnie odbył się Różaniec Św. Msza Św. popołudniowa została odprawiona w intencji osób chorych i cierpiących.


7-8.09.2020 – Uroczystości z okazji święta Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sulisławicach

W dniach 7-8 września w Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach odbyły się uroczystości z okazji święta Narodzenia Najświętszej Marii Panny połączone z odpustem. W pierwszy dzień uroczystości Mszy św. polowej na placu przed świątynią przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Natomiast we wtorek w drugim dniu Mszy polowej przewodniczył Ojciec Prowincjał Krzysztof Jan Swół CR z Krakowa. Wśród księży koncelebrujących był również nasz proboszcz ks. Paweł, który odprawiał Mszę św. w intencji całej parafii Włostów. W uroczystościach wzięli udział pielgrzymi z kilkunastu gmin, a także posłowie na Sejm oraz samorządowcy, przedstawiciele świętokrzyskich instytucji i organizacji.


26.08.2020 r. – Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej

Dziś obchodzimy w Kościele Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, głównej patronki naszej ojczyzny. W tym szczególnym dla nas wszystkich dniu wierni przybywają do kościoła i składają kwiaty u stóp Maryi. Uroczystą Mszę Św. w naszym kościele odprawili goście ks. Sławomir Olszewski, pochodzący z Włostowa, który na co dzień pracuje w Bawarii w Niemczech i ks. Marek Kumór, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa w Sandomierzu. Uroczystość zbiegła się z „Białym Tygodniem”, który przeżywają dzieci pierwszokomunijne.


23.08.2020 r. – I Komunia Święta

Pierwsza Komunia święta jest wielkim świętem chrześcijańskich rodzin. Zawsze tak było w naszej polskiej tradycji, która od tysiąca lat ukształtowała się na tej ziemi jako tradycja chrześcijańska. Rodzina zawsze była – i nadal pozostaje – tym ludzkim środowiskiem, pierwszym i podstawowym, do którego Bóg przychodzi przez wielkie sakramenty naszej wiary, poczynając od chrztu świętego. Małżonkowie, którzy dają ludzkie życie swoim dzieciom tu, na ziemi, zapraszają do ich serc (…) Dawcę życia wiecznego.

Św. Jan Paweł II, Łódź, 13 czerwca 1987

Dziś w naszym kościele parafialnym na Mszy św. o godz. 11:30, grupa 13 dzieci po raz pierwszy przystąpiła do Sakramentu Eucharystii. W piątek z bijący sercem i olbrzymią tremą dzieci także po raz pierwszy uklęknęły przy kratkach konfesjonału, aby spotkać się z Bogiem, w Sakramencie Pokuty i Pojednania.

Pierwsza Komunia to wydarzenie, do którego dzieci przygotowywały się bardzo sumiennie przez cały rok, dlatego pełne emocji oczekiwały na przyjęcie Pana Jezusa do swego serca… Z powodu niesprzyjającej pogody, ponieważ padał deszcz, nie odbyło się uroczystego wprowadzenia dzieci do kościoła, tylko od razu wszyscy zgromadzili się wewnątrz świątyni. Uroczystą Mszę Św. odprawił proboszcz ks. Paweł Goliński i ks. Sławomir Olszewski, pochodzący z Włostowa, który na co dzień pracuje w Bawarii w Niemczech. W całej uroczystości uczestniczył również ks. Marek Kozera. Cała uroczystość przebiegła w podniosłej atmosferze pełnej uśmiechów i wzruszeń. Na zakończenie dzieci podziękowały pani katechetce Małgorzacie Gołąbek oraz księdzu proboszczowi za przygotowanie ich do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej.


16.08.2020 r. – Dożynki Parafialne

Dziś w naszej Parafii odbyły się Dożynki Parafialne. Uroczystą Sumę odprawili ks. Paweł Goliński i ks. Marek Kozera.


15.07.2020 r. – Sadzenie drzewka

Wiosną przy terenie kościoła musieliśmy wyciąć stare drzewo, które było duże i zagrażało bezpieczeństwu parafianom. W zamian dziś posadziliśmy nowe, młode drzewko lipę, aby utrzymać równowagę w przyrodzie.


27.06.2020 r. – Bierzmowanie

Dziś w naszej Świątyni odbyło się Bierzmowanie, którego młodzieży udzielił ks. Biskup Edward Frankowski.

Fot.: Agnieszka Nowak

Po Mszy św. Ks. Bp. spotkał się z członkami Akcji Katolickiej. Rozmowy dotyczyły przyszłości Polski i AK. Podziękował Pani Prezes Marii Hajdukiewicz za długoletnie członkostwo i na zakończenie udzielił błogosławieństwa.

Fot.: Barbara Brzeska


24.06.2020 r. – Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela – Odpust parafialny

Dziś przypada Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela, tego dnia w naszej parafii obchodzimy Odpust. Obchody rozpoczęliśmy już we wtorkowe popołudnie Mszą św. na cmentarzu w intencji zmarłych. Natomiast główne uroczystości odbyły się w dzień Odpustu na Sumie. Mszę św. odprawiali księża z Dekanatu, a przewodniczył ks. Adam Kopeć – wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Po Mszy św. było Wystawienie Najświętszego Sakramentu i została odmówiona Litania do św. Jana Chrzciciela, po czym ks. Adam udzielił wszystkim błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.


11.06.2020 r. – Boże Ciało okiem dzieci

Prace plastyczne, wykonane przez uczniów naszej szkoły, z okazji Bożego Ciała


11.06.2020 r. – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Dziś przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Uroczystą Sumę dziękczynną za Najświętszy Sakrament odprawił ks. Marek Kozera, a ks. Paweł Goliński, proboszcz naszej parafii modlił się w intencji dzieci i ich rodzin, które przeżywały pierwszą rocznicę I Komunii Świętej. Z powodu ograniczeń przez zagrożenie koronawirusem, w tym roku nie mogła odbyć się tradycyjna Procesja Eucharystyczna na ulicach wśród naszych domostw, w której zawsze uczestniczyły setki parafian. Mogła się odbyć jedynie procesja wokół kościoła, gdzie rozmieszczone były cztery ołtarze.

I Ołtarz

II Ołtarz

III Ołtarz

IV Ołtarz

Zakończenie


18.05.2020 r. – Konkurs plastyczny na 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II

Tort urodzinowy oraz prace plastyczne, wykonane przez uczniów naszej szkoły, z okazji 100 rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II.


18.05.2020 r – 100 rocznica urodzin Jana Pawła II

W poniedziałek, 18 maja obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Z tej okazji w naszym kościele została odprawiona Msza św.dziękczynna za dar życia Jana Pawła II i jego pontyfikat, na której modliliśmy się za wstawiennictwem Jana Pawła II o łaski płynące dla całej Parafii. Po Mszy św. Akcja Katolicka w imieniu wszystkich parafian złożyła kwiaty pod pomnikiem Papieża przed kościołem i wspólnie odśpiewaliśmy „Barkę” – ulubioną pieśń oazową Jana Pawła II.


2.05.2020 – Wspomnienia naszej Parafianki z Rejsu Niepodległości dookoła świata i ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie 2019 roku

Ponad rok temu fregata „Dar Młodzieży” odbyła wyjątkowy rejs dookoła świata. Celem wyprawy było uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocja Polski za granicą.

Podczas trwającej 10 miesięcy podróży „Dar Młodzieży” zawinął do największych portów świata. Na pokładzie statku popłynęło w kilku zmianach łącznie blisko 1000 adeptów sztuki żeglarskiej. Uczestnicy wyprawy wzięli m.in. udział w Światowych Dniach Młodzieży w dniach 22 −27 stycznia 2019 r. w Panamie.

W tym wyjątkowym rejsie wzięła udział nasza parafianka Kinga Polit. Kinga podzieliła się z nami wspomnieniami z rejsu, jak i również z udziału w Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

Cały artykuł Kingi Polit można przeczytać tutaj >>>


26.04.2020 r. – Imieniny Ks. Marka Kozery

W dniu 25 kwietnia Kościół powszechny obchodzi święto św. Marka, Ewangelisty. Św. Marek był spokrewniony z Barnabą. Towarzyszył św. Pawłowi w jego pierwszej podróży i udał się za nim do Rzymu. Potem został uczniem apostoła Piotra i podał jego naukę w swojej Ewangelii. Przypisuje mu się założenie Kościoła w Aleksandrii.

Tego dnia swoje imieniny obchodzi m.in. ks. dr. Marek Kozera – wykładowca języka łacińskiego, greckiego i patrologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Ks. Marek od kilku lat pomaga naszemu proboszczowi i jest przyjacielem całej Parafii.

Dziś z okazji wczorajszych Imienin ks. Marka, odbyła się Msza św. w jego intencji. Po Mszy św. w imieniu Parafian członkowie Akcji Katolickiej ofiarowali ks. Markowi kwiaty życząc zdrowia, Błogosławieństwa Bożego i Opieki Matki Najświętszej. Na zakończenie, specjalne życzenia i słowa wdzięczności za wieloletnią przyjaźń i pomoc skierował do Ks. Marka proboszcz Ks. Paweł Goliński.


12.04.2020 r. – Wielkanoc

Wielkanoc jest pierwszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. W tym dniu wspominamy zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią, piekłem i szatanem Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, która jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej jako Dzień Pański. Pierwsza Msza św. sprawowana jest zazwyczaj o godz. 6:00 rano i nazywana jest Rezurekcją. Rezurekcja jest nabożeństwem charakterystycznym dla świętowania Wielkanocy. Radość Zmartwychwstania obwieszcza wówczas biciem dzwonów i śpiew pieśni wielkanocnych. Z powodu epidemii koronawirusa nie odbyła się w tym roku procesja rezurekcyjna.

Fot. Karol Nowak i Jakub Wiącek


11.04.2020 r. – Wielka Sobota – Liturgia Wigilii Paschalnej

W Wielką Sobotę nie odprawia się mszy świętej aż do wieczora, kiedy to celebrowana jest Liturgia Wigilii Paschalnej – najważniejsze nabożeństwo roku kościelnego. Współcześnie liturgia Wigilii Paschalnej sprawowana jest w kościołach wieczorem, po zapadnięciu zmroku. W tym roku z powodu pandemii liturgia sprawowana była przy udziale jedynie z pięcioma wiernymi. Oprócz tego Liturgia musiała być sprawowana w okrojonej wersji, między innymi bez poświęcenia ognia.

Fot. Karol Nowak i Jakub Wiącek


11.04.2020 r. – Wielka Sobota – Internetowe błogosławieństwo pokarmów

W Wielką Sobotę błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Wierni przynoszą do kościoła tzw. święcone. Święcenie pokarmów świątecznych jest starym zwyczajem w Kościele. Niestety w tym roku z powodu epidemii koronawirusa w kościołach nie ma tradycyjnego święcenia pokarmów. Dlatego ksiądz proboszcz chcąc „wyjść do ludzi”, w czasie gdy ludzie nie mogą przyjść do kościoła pobłogosławił pokarmy poprzez transmisję internetową. Choć w ten sposób Wierni mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Fot. Karol Nowak i Jakub Wiącek


10.04.2020 r. – Wielki Piątek

W Wielki Piątek na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Tego dnia wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. W tym roku dekoracja oraz Liturgia Wielkiego Piątku dostosowana była do zaleceń Stolicy Apostolskiej oraz wskazań Biskupa Diecezjalnego. Nie było Nabożeństwa Drogi krzyżowej, ani śpiewania Gorzkich Żali. Przy grobie Pańskim nie mogła też stanąć straż.

Fot. Karol Nowak i Jakub Wiącek


9.04.2020 r. – Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne.


5.04.2020 r. – Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej.

https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/1f642.png

Niedziela Palmowa w tym roku była nietypowa. Z powodu zagrożenia koronawirusem nie było tradycyjnej procesji z Palmami Wielkanocnymi, a Msza św. była odprawiona prawie przy pustym kościele. We Mszy Św. mogło uczestniczyć zaledwie 5 osób. W związku z tym wyszliśmy naprzeciw naszym parafianom i transmitowaliśmy Mszę Św. na Facebooku i na YouTube. Cieszy nas to bardzo, że łączyliście się z nami za pośrednictwem Internetu i dziękujemy wszystkim, za wspólną modlitwę. Najbliższa transmisja będzie w Wielki Czwartek o godz.. 18:00 podczas Mszy Św. dziękczynnej za Sakrament Eucharystii i Kapłaństwa, na którą serdecznie zapraszamy wszystkich przed komputery


4.04.2020 r. – Wstrzymana sprzedaż w kościołach tygodnika „Gość Niedzielny”

                        Drodzy Czytelnicy „Gościa Niedzielnego”,

            Informujemy, że w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w naszym kraju, od nr. 12/2020 (z datą 22 marca 2020 r.) „Gościa Niedzielnego” czasowo wstrzymany zostaje kolportaż parafialny naszego tygodnika. Bieżące wydanie „Gościa Niedzielnego” w wersji drukowanej będzie można kupić jedynie w tradycyjnych kanałach sprzedaży prasy (kioski, saloniki prasowe, stacje benzynowe itp.).

Przypominamy o możliwości skorzystania z prenumeraty pocztowej. Szczegóły na www.igomedia.pl/Zamowprenumerate lub pod nr. tel. 32/608-80-83.

            Pragniemy również zachęcić do skorzystania z darmowego, elektronicznego wydania „Gościa Niedzielnego” nr 12/2020. Szczegóły na e.gosc.pl w zakładce Instrukcja. Kompletne wydanie 12. numeru „Gościa” – z dodatkami diecezjalnymi –  będzie też dostępne w formacie PDF – do ściągnięcia i wydrukowania w domu – na stronie gosc.pl. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości, by „Gość Niedzielny” mógł trafić do starszych czytelników, którzy nie korzystają z komputerów czy urządzeń mobilnych.

Podjęcie tej decyzji było dla nas trudną koniecznością, ale mamy nadzieję, że ta sytuacja nie potrwa długo. Zapewniając o naszej modlitwie w intencji całego społeczeństwa, chorych, służb medycznych, a także Was, Drodzy Czytelnicy, prosimy o modlitwę w naszej intencji w tym bardzo trudnym momencie.

Redakcja „Gościa Niedzielnego”


3.04.2020 r. – Poświęcenie Palm Wielkanocnych

Z powodu panującego zagrożenia zarażeniem koronawirusa, w tym roku niestety nie będziemy mogli przyjść do kościoła z palmami, aby je tradycyjnie poświęcić w Niedzielę Palmową. W związku z tym proboszcz pobłogosławi wszystkie palmy za pośrednictwem transmisji w Internecie, podczas Mszy św. w Niedzielę Palmową o godz. 11:30. Osoby mające w domach palmy, mogą sobie przygotować palmy przed monitor komputera, tabletu, lub telefonu a także wodę święconą. Następnie po wypowiedzianej przez proboszcza modlitwie błogosławiącej palmy, możemy w domach symbolicznie pokropić swoje palmy wodą święconą.


2.04.2020 r. – Transmisja Mszy Św.

Z powodu panującego zagrożenia zarażeniem koronawirusa, w kościele na nabożeństwach nie może brać udziału więcej niż 5 osób. Dlatego apelujemy do wszystkich Parafian, aby pozostać w domu. W związku z tym przygotowaliśmy dla naszych parafian Transmisje Mszy świętych, które będą przeprowadzane jednocześnie na naszej stronie na Facebooku oraz na kanale na YouTube.
YouTube https://www.youtube.com/channel/UCF0XZkoGiz0ztZ-JHoNitNg
Facebook https://www.facebook.com/parafiawlostow

Pierwsza transmisja już w niedzielę o godz. 11:30.


1.04.2020 r. – Nie będzie święcenia pokarmów wielkanocnych w kościele

Zarządzeniem bpa Krzysztofa Nitkiewicza, Ksiądz nie będzie święcił w kościele pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada jeden z ochrzczonych domowników: ojciec, matka lub inna dorosła osoba (tekst specjalnej modlitwy zamieszczamy poniżej). Natomiast cały tekst Zarządzenia bpa Krzysztofa Nitkiewicza dotyczące celebracji liturgicznych Wielkiego Tygodnia można przeczytać tutaj>>>

Modlitwę można również pobrać i wydrukować:


29.03.2020 r. – Nowa odsłona naszej strony

Dziś zmieniliśmy serwer naszej strony parafialnej. Dlatego zmieniła się nieco szata graficzna, ale mamy nadzieję, że wszystkim się spodoba. Dodaliśmy jeszcze jedną zakładkę „Informacje z Kurii”, w tym dziale będziemy umieszczać wszystkie wiadomości i słowa, które kieruje do nas nasz pasterz, Biskup Diecezji Sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz. Szczególnie w obecnym czasie słowa Biskupa są dla nas bardzo ważne.


Módlmy się w domach…


26.02.2020 r. – Środa Popielcowa

Dziś Kościół katolicki obchodzi Środę Popielcową, rozpoczynającą 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Ten dzień jest granicą, która wyraźnie oddziela miniony karnawał od czasu wyciszenia, który właśnie nastaje.

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków do trzech: jednego do syta oraz dwóch skromnych oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Z kolei na mszy świętej na znak przemijalności życia ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem, mówiąc „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” albo „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”.


16.02.2020 r. – Obchody Światowego Dnia Chorych

W niedzielne popołudnie została odprawiona Msza św. w intencji Starszych i Chorych Parafian z okazji rocznicy Objawień Matki Bożej w Lourdes, która przypadała 11 lutego. Po Mszy Św. odbyła się uroczysta procesja różańcowa w intencji chorych do miejsca, gdzie kiedyś był szpital w naszej we Włostowie.


6.01.2020 r. – Uroczystość Objawienia Pańskiego

Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifania), w tradycji znaną jako Trzech Króli. Na Wschodzie była ona znana już w III wieku. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli. W liturgii uroczystość ta wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem.

Uroczystość Objawienia Pańskiego w naszym kościele rozpoczęła się tradycyjnym w tym dniu Orszakiem Trzech Króli, który u nas odbył się po raz drugi. Trzej Królowie wraz z całym Orszakiem przemierzyli ulice Włostowa niosąc mieszkańcom nowinę o Narodzeniu Chrystusa wyśpiewując kolędy. Następnie cały Orszak na czele z Trzema Królami wszedł do Kościoła. Trzej Królowie podążyli do Ołtarza głównego gdzie znajduje się Żłóbek nowo narodzonego Jezuska i złożyli Mu w darze złoto, kadzidło i mirrę.

Po złożeniu darów, Trzej Królowie pozostali w koście i wraz ze wszystkimi uczestniczyli w uroczystej Mszy Św., którą odprawił ks. Paweł Goliński – proboszcz parafii Włostów. Po Mszy Św. dzieci wystąpiły w przedstawieniu Jasełkowym. Po Jasełkach czekała na dzieci niespodzianka – okazało się, że Trzej Królowie przynieśli dary nie tylko dla nowo-narodzonego Jezusa, ale również dla wszystkich dzieci zgromadzonych w kościele. Dzieci bardzo się ucieszyły z tego powodu, ponieważ w tym roku Św. Mikołaj nie dotarł do nas z powodu braku śniegu.