Aktualności

31.03.2024 – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Jezus Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja! Niech rozbrzmiewa ta radosna wiadomość w każdym zakątku ziemi, niech wypełnia serca nadzieją i radością.

O godzinie 6 rano, gdy pierwsze promienie słońca oświetliły niebo, dzwony naszej świątyni rozbrzmiały, ogłaszając zmartwychwstanie. W tym wyjątkowym momencie, odbyła się uroczysta procesja, a serca wierzących napawała nieopisana radość. Następnie rozpoczęła się Msza święta rezurekcyjna, podczas której wspólnie dziękowaliśmy Panu za dar Jego zmartwychwstania. Oprócz rezurekcji odbyły się także Msze święte jak w każdą niedzielę, abyśmy mogli wspólnie uczestniczyć w Eucharystii i umocnić naszą wiarę w zmartwychwstanie Chrystusa.


30.03.2024 – Liturgia Wigilii Paschalnej

W Wigilię Paschalną obchodzoną w wieczór Wielkiej Soboty, uczestniczymy w jednym z najważniejszych i najbardziej uroczystych wydarzeń liturgicznych chrześcijaństwa. Ta ceremonia jest czasem, w którym wspominamy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, wydarzenie centralne dla naszej wiary. W naszej Parafii rozpoczęliśmy Liturgię tuż przed zmierzchem, co symbolicznie odnosi się do przejścia z mroku do światła, zgodnie z tematem Zmartwychwstania. Podczas Liturgii Wigilii Paschalnej odbyły się specjalne obrzędy, takie jak błogosławieństwo ognia i święcenie wody, które symbolizują nowe życie w Chrystusie. Liturgia składała się z różnych części, w tym liturgii słowa, podczas której odczytywane były fragmenty Pisma Świętego opowiadające o historii zbawienia, oraz liturgii eucharystycznej, podczas której celebrowane było Najświętsze Ofiarowanie. Zakończenie Liturgii Wigilii Paschalnej wiązało się z radosnym śpiewem Alleluja, który został wstrzymany na czas Wielkiego Postu. Ten moment jest dla wielu wiernych głębokim źródłem radości i nadziei, symbolizującym triumf życia nad śmiercią.


30.03.2024 – Święcenie Pokarmów

W przedpołudnie Wielkiej Soboty w naszej świątyni odbyło się uroczyste święcenie pokarmów. Ksiądz Krzysztof, nasz wikary, przewodniczył obrządkowi, błogosławiąc chleb, jajka, wędliny i inne potrawy. W tym czasie do okolicznych wiosek udał się proboszcz, ksiądz Paweł, aby tam również dokonać święcenia pokarmów dla mieszkańców. Ta tradycja jest ważnym elementem przygotowań do Wielkanocy, budując wspólnotę i duchową więź w społeczności parafialnej.


29.03.2024 – Liturgia Wielkiego Piątku


28.03.2024 – Liturgia Wielkiego Czwartku

Wielki Czwartek jest jednym z najważniejszych dni Wielkiego Tygodnia w tradycji katolickiej. W tym dniu obchodzona jest uroczystość Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus ustanowił Sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. To moment, gdy Jezus Chrystus poświęcił chleb i wino, przemieniając je w swoje Ciało i Krew, aby stać się pokarmem dla wiernych. Również w tym dniu Jezus wykonał akt pokornego służenia swoim uczniom, umywając im stopy.

W ramach obchodów Wielkiego Czwartku, nasi księża, ks. Paweł Goliński i ks. Krzysztof Kwiatkowski, otrzymali serdeczne życzenia oraz bukiety kwiatów od grupy Akcji Katolickiej oraz Scholi Parafialnej. Towarzyszył temu piękny akompaniament piosenki oazowej „Sutanna uboga”, która jest wyrazem wdzięczności i oddania dla kapłaństwa. Te gesty świadczą o głębokim szacunku i wdzięczności wiernych wobec swoich duszpasterzy, którzy nie tylko sprawują sakramenty, lecz także są dla nich przewodnikami duchowymi i opiekunami dusz.


24.03.2024 r – Misterium Męki Pańskiej

„Misterium Męki Pańskiej” to religijne przedstawienie teatralne, regularnie wystawiane zwłaszcza w okresie Wielkiego Tygodnia, mające na celu symboliczne ukazanie drogi cierpienia i śmierci Jezusa Chrystusa. Poprzez dramatyzację wydarzeń biblijnych, ta forma teatralna stara się pobudzić wiernych do refleksji nad znaczeniem ofiary Chrystusa dla wiary chrześcijańskiej. Już drugi rok z rzędu w Niedzielę Palmową nasza parafia zorganizowała „Misterium Męki Pańskiej”, gdzie rolę Jezusa odegrał proboszcz parafii Włostów, ksiądz Paweł Goliński, a a rolę Najwyższego Kapłana odegrał wikariusz ks. Krzysztof Kwiatkowski, zaś pozostałe postacie wcielili się sami wierni Parafii Włostów, kontynuując tradycję angażowania społeczności w dramatyzację biblijnych wydarzeń. Całość reżyserował i podkłady muzyczne puszczał Paweł Zimnicki, organista naszej parafii. Choreografię i kostiumy przygotowała Beata Dzik

Fot.: Oskar Raban


24.03.2024 r – Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa jest dniem, w którym wierni obchodzą triumfalne wejście Jezusa do Jerozolimy, niosąc gałązki palmowe i wznosząc okrzyki radości. Procesje z palmami wielkanocnymi są tradycyjnym elementem liturgii, symbolizującym powitanie Zbawiciela i nadzieję związana z nadejściem Wielkanocy. Podczas Mszy świętej w kościele czytana była Męka Pana Jezusa, przypominając wiernym o ofierze, którą Chrystus złożył dla zbawienia ludzkości.


14.02.2024 r – Środa Popielcowa

Dzisiaj obchodzimy Środę Popielcową, ważne wydarzenie w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego, poprzedzające Wielki Post. W tym dniu wierni uczestniczą we mszach świętych, podczas których kapłani posypują popiołem głowy wiernych, co jest symbolem pokuty i nawrócenia. Popiół pochodzi z palm święconych podczas Niedzieli Palmowej rok wcześniej. Środa Popielcowa to czas refleksji nad własnym życiem, nawrócenia i umartwienia, przygotowujący nas do Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Tradycyjnie to także dzień postu, kiedy katolicy powstrzymują się od spożywania mięsa i spożywają umiarkowane posiłki.


11.02.2024 r – 32 Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorych, obchodzony 11 lutego, nawiązuje do rocznicy Objawień Matki Bożej w Lourdes, gdzie w 1858 roku św. Bernadetta Soubirous miała serię objawień Maryi. Dzień ten, ustanowiony przez Kościół katolicki w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II, jest okazją do refleksji nad cierpieniem oraz potrzebami osób chorych i cierpiących na całym świecie.

W naszej parafii, z okazji tej rocznicy, obchody skupiają się głównie na modlitwie za chorych podczas wieczornej Mszy świętej. Po nabożeństwie wierni uczestniczą w procesji do historycznego miejsca dawnego szpitala we Włostowie, gdzie odmawiany jest Różaniec święty w intencji osób chorych.

Fot.: Paweł Zimnicki


6.01.2024 r – Objawienie Pańskie (Święto Trzech Króli)

Objawienie Pańskie, znane również jako Święto Trzech Króli, jest chrześcijańskim świętem obchodzonym 6 stycznia. To upamiętnienie chwili, kiedy trzej mędrcy z Wschodu, nazywani Trzema Królami, Gwiazdorami lub Mędrcami, dotarli do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, aby oddać Mu pokłon. Według Ewangelii Mateusza w Nowym Testamencie, mędrcy podążyli za gwiazdą, która zwiastowała narodzenie Mesjasza.

Kaspar, Melchior i Baltazar przynieśli ze sobą dary: złoto, kadzidło i mirrę. Złoto symbolizuje Jezusa jako Króla, kadzidło wskazuje na Jego boską naturę, a mirra przypomina o Jego ludzkiej naturze i przyszłych cierpieniach.

W Polsce obchody Trzech Króli są szczególnie uroczyste, a jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów tradycji tego dnia jest Orszak Trzech Króli, organizowany w wielu miejscowościach. Niestety, niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak opady marznącego deszczu, przeszkodziły u nas w pełnym przebiegu Orszaku Trzech Króli. W związku z tym tegoroczna edycja odbyła się symbolicznie, ograniczając trasę do okolic kościoła. Pomimo tych utrudnień, licznie zgromadzeni wierni uczestniczyli w wydarzeniu.