Aktualności

1.06.2024 – Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych do Kałkowa

Dziś dzieci pierwszokomunijne, wraz z księdzem Pawłem, udały się na pielgrzymkę dziękczynną do Kałkowa. Dzieciom towarzyszyli również rodzice.

O godzinie 10:00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie. Zostaliśmy serdecznie przywitani przez miejscowego duszpasterza, który skierował do nas miłe słowa.

Po Mszy Świętej nie zabrakło lodów, a następnie zwiedziliśmy piękną Golgotę Wschodu, o której opowiedział nam nasz ksiądz proboszcz. Podziwialiśmy także mini zoo. Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Fot.: Malwina Pobrotyn


30.05.2024 – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Centralne uroczystości Bożego Ciała w naszej parafii rozpoczęły się o godz. 10:00 mszą św. pod przewodnictwem proboszcza ks. Pawła Golińskiego. Ks. wikariusz odprawiał koncelebrowaną Mszę św. w intencji dzieci obchodzących pierwszą rocznicę Komunii Świętej. Po eucharystii wyruszyła procesja do czterech ołtarzy. Uczestniczyły w niej dzieci pierwszokomunijne oraz te, które świętowały rocznicę Komunii Świętej. Dziewczynki sypały kwiatki przed kapłanem niosącym Monstrancję z Najświętszym Sakramentem, a chłopcy nieśli poduszeczki. Druhowie z OSP Włostów zabezpieczali trasę procesji, aby żadne auto nie zakłócało przemarszu. Przy ostatnim ołtarzu ks. proboszcz podziękował wszystkim za udział w Eucharystii, procesji oraz za wspólną modlitwę.


26.05.2024 – Pierwsza Komunia Święta

Dziś w naszej parafii miała miejsce uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Po raz pierwszy do stołu eucharystycznego przystąpiło 18 dzieci z klasy trzeciej Szkoły Podstawowej we Włostowie. Wchodząc do kościoła na spotkanie z Jezusem, były otoczone swoimi rodzinami. Dzieci przepełniała radość, ponieważ był to ich pierwszy osobisty krok na drodze wiary. Rodzice byli pierwszymi świadkami tego ważnego momentu, a przystępując razem ze swoimi dziećmi do Komunii, dali wyraz miłości Boga do człowieka.Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej była celebrowana przez ks. Pawła Golińskiego, a jej przygotowaniem zajęli się pani katechetka Małgorzata Gołąbek, ks. wikary Krzysztof Kwiatkowski, pan organista Paweł Zimnicki oraz rodzice dzieci komunijnych. Dla wszystkich uczestników było to niezapomniane przeżycie.

Fot.: Agnieszka Nowak


10.05.2024 – Urodziny ks. Krzysztofa

Dziś swoje 40 urodziny obchodził Ksiądz Krzysztof Kwiatkowski, wikariusz naszej parafii. Z tej okazji odprawiona została Msza Święta w intencji Solenizanta, którą koncelebrował też ks. Proboszcz wraz z Ks. Krzysztofem. Po Mszy świętej poszczególne delegacje: Akcji Katolickiej, Młodzieży Bierzmowanej, Scholi parafialnej i Ministrantów składały życzenia, połączone z wręczeniem symbolicznych kwiatów. Eucharystia zgromadziła w Kościele bardzo wielu Parafian, jak i Gości. Na zakończenie wszyscy obecni zaśpiewali Solenizantowi „Wszystkiego dobrego życzymy, życzymy”.


9.05.2024 – Bierzmowanie

W czwartek, 9 maja, miała miejsce uroczystość sakramentu bierzmowania w naszej parafii. Mszy świętej przewodniczył biskup diecezji sandomierskiej, Ksiądz Krzysztof Nitkiewicz. Wspólnie celebrowali ją proboszcz naszej parafii, Ksiądz Paweł Goliński, oraz dziekan dekanatu opatowskiego, Ksiądz Leszek Zajezierski. Podczas ceremonii bierzmowania wsparcie zapewniali także duchowni z dekanatu opatowskiego.

Fot.: Agnieszka Olszewska


31.03.2024 – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Jezus Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja! Niech rozbrzmiewa ta radosna wiadomość w każdym zakątku ziemi, niech wypełnia serca nadzieją i radością.

O godzinie 6 rano, gdy pierwsze promienie słońca oświetliły niebo, dzwony naszej świątyni rozbrzmiały, ogłaszając zmartwychwstanie. W tym wyjątkowym momencie, odbyła się uroczysta procesja, a serca wierzących napawała nieopisana radość. Następnie rozpoczęła się Msza święta rezurekcyjna, podczas której wspólnie dziękowaliśmy Panu za dar Jego zmartwychwstania. Oprócz rezurekcji odbyły się także Msze święte jak w każdą niedzielę, abyśmy mogli wspólnie uczestniczyć w Eucharystii i umocnić naszą wiarę w zmartwychwstanie Chrystusa.


30.03.2024 – Liturgia Wigilii Paschalnej

W Wigilię Paschalną obchodzoną w wieczór Wielkiej Soboty, uczestniczymy w jednym z najważniejszych i najbardziej uroczystych wydarzeń liturgicznych chrześcijaństwa. Ta ceremonia jest czasem, w którym wspominamy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, wydarzenie centralne dla naszej wiary. W naszej Parafii rozpoczęliśmy Liturgię tuż przed zmierzchem, co symbolicznie odnosi się do przejścia z mroku do światła, zgodnie z tematem Zmartwychwstania. Podczas Liturgii Wigilii Paschalnej odbyły się specjalne obrzędy, takie jak błogosławieństwo ognia i święcenie wody, które symbolizują nowe życie w Chrystusie. Liturgia składała się z różnych części, w tym liturgii słowa, podczas której odczytywane były fragmenty Pisma Świętego opowiadające o historii zbawienia, oraz liturgii eucharystycznej, podczas której celebrowane było Najświętsze Ofiarowanie. Zakończenie Liturgii Wigilii Paschalnej wiązało się z radosnym śpiewem Alleluja, który został wstrzymany na czas Wielkiego Postu. Ten moment jest dla wielu wiernych głębokim źródłem radości i nadziei, symbolizującym triumf życia nad śmiercią.


30.03.2024 – Święcenie Pokarmów

W przedpołudnie Wielkiej Soboty w naszej świątyni odbyło się uroczyste święcenie pokarmów. Ksiądz Krzysztof, nasz wikary, przewodniczył obrządkowi, błogosławiąc chleb, jajka, wędliny i inne potrawy. W tym czasie do okolicznych wiosek udał się proboszcz, ksiądz Paweł, aby tam również dokonać święcenia pokarmów dla mieszkańców. Ta tradycja jest ważnym elementem przygotowań do Wielkanocy, budując wspólnotę i duchową więź w społeczności parafialnej.


29.03.2024 – Liturgia Wielkiego Piątku


28.03.2024 – Liturgia Wielkiego Czwartku

Wielki Czwartek jest jednym z najważniejszych dni Wielkiego Tygodnia w tradycji katolickiej. W tym dniu obchodzona jest uroczystość Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus ustanowił Sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. To moment, gdy Jezus Chrystus poświęcił chleb i wino, przemieniając je w swoje Ciało i Krew, aby stać się pokarmem dla wiernych. Również w tym dniu Jezus wykonał akt pokornego służenia swoim uczniom, umywając im stopy.

W ramach obchodów Wielkiego Czwartku, nasi księża, ks. Paweł Goliński i ks. Krzysztof Kwiatkowski, otrzymali serdeczne życzenia oraz bukiety kwiatów od grupy Akcji Katolickiej oraz Scholi Parafialnej. Towarzyszył temu piękny akompaniament piosenki oazowej „Sutanna uboga”, która jest wyrazem wdzięczności i oddania dla kapłaństwa. Te gesty świadczą o głębokim szacunku i wdzięczności wiernych wobec swoich duszpasterzy, którzy nie tylko sprawują sakramenty, lecz także są dla nich przewodnikami duchowymi i opiekunami dusz.


24.03.2024 r – Misterium Męki Pańskiej

„Misterium Męki Pańskiej” to religijne przedstawienie teatralne, regularnie wystawiane zwłaszcza w okresie Wielkiego Tygodnia, mające na celu symboliczne ukazanie drogi cierpienia i śmierci Jezusa Chrystusa. Poprzez dramatyzację wydarzeń biblijnych, ta forma teatralna stara się pobudzić wiernych do refleksji nad znaczeniem ofiary Chrystusa dla wiary chrześcijańskiej. Już drugi rok z rzędu w Niedzielę Palmową nasza parafia zorganizowała „Misterium Męki Pańskiej”, gdzie rolę Jezusa odegrał proboszcz parafii Włostów, ksiądz Paweł Goliński, a a rolę Najwyższego Kapłana odegrał wikariusz ks. Krzysztof Kwiatkowski, zaś pozostałe postacie wcielili się sami wierni Parafii Włostów, kontynuując tradycję angażowania społeczności w dramatyzację biblijnych wydarzeń. Całość reżyserował i podkłady muzyczne puszczał Paweł Zimnicki, organista naszej parafii. Choreografię i kostiumy przygotowała Beata Dzik

Fot.: Oskar Raban


24.03.2024 r – Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa jest dniem, w którym wierni obchodzą triumfalne wejście Jezusa do Jerozolimy, niosąc gałązki palmowe i wznosząc okrzyki radości. Procesje z palmami wielkanocnymi są tradycyjnym elementem liturgii, symbolizującym powitanie Zbawiciela i nadzieję związana z nadejściem Wielkanocy. Podczas Mszy świętej w kościele czytana była Męka Pana Jezusa, przypominając wiernym o ofierze, którą Chrystus złożył dla zbawienia ludzkości.


14.02.2024 r – Środa Popielcowa

Dzisiaj obchodzimy Środę Popielcową, ważne wydarzenie w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego, poprzedzające Wielki Post. W tym dniu wierni uczestniczą we mszach świętych, podczas których kapłani posypują popiołem głowy wiernych, co jest symbolem pokuty i nawrócenia. Popiół pochodzi z palm święconych podczas Niedzieli Palmowej rok wcześniej. Środa Popielcowa to czas refleksji nad własnym życiem, nawrócenia i umartwienia, przygotowujący nas do Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Tradycyjnie to także dzień postu, kiedy katolicy powstrzymują się od spożywania mięsa i spożywają umiarkowane posiłki.


11.02.2024 r – 32 Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorych, obchodzony 11 lutego, nawiązuje do rocznicy Objawień Matki Bożej w Lourdes, gdzie w 1858 roku św. Bernadetta Soubirous miała serię objawień Maryi. Dzień ten, ustanowiony przez Kościół katolicki w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II, jest okazją do refleksji nad cierpieniem oraz potrzebami osób chorych i cierpiących na całym świecie.

W naszej parafii, z okazji tej rocznicy, obchody skupiają się głównie na modlitwie za chorych podczas wieczornej Mszy świętej. Po nabożeństwie wierni uczestniczą w procesji do historycznego miejsca dawnego szpitala we Włostowie, gdzie odmawiany jest Różaniec święty w intencji osób chorych.

Fot.: Paweł Zimnicki


6.01.2024 r – Objawienie Pańskie (Święto Trzech Króli)

Objawienie Pańskie, znane również jako Święto Trzech Króli, jest chrześcijańskim świętem obchodzonym 6 stycznia. To upamiętnienie chwili, kiedy trzej mędrcy z Wschodu, nazywani Trzema Królami, Gwiazdorami lub Mędrcami, dotarli do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, aby oddać Mu pokłon. Według Ewangelii Mateusza w Nowym Testamencie, mędrcy podążyli za gwiazdą, która zwiastowała narodzenie Mesjasza.

Kaspar, Melchior i Baltazar przynieśli ze sobą dary: złoto, kadzidło i mirrę. Złoto symbolizuje Jezusa jako Króla, kadzidło wskazuje na Jego boską naturę, a mirra przypomina o Jego ludzkiej naturze i przyszłych cierpieniach.

W Polsce obchody Trzech Króli są szczególnie uroczyste, a jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów tradycji tego dnia jest Orszak Trzech Króli, organizowany w wielu miejscowościach. Niestety, niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak opady marznącego deszczu, przeszkodziły u nas w pełnym przebiegu Orszaku Trzech Króli. W związku z tym tegoroczna edycja odbyła się symbolicznie, ograniczając trasę do okolic kościoła. Pomimo tych utrudnień, licznie zgromadzeni wierni uczestniczyli w wydarzeniu.